Roger Waters ve Nick Cave’in İsrail tartışmasında yeni perde

1 Posted by - 21 November 2017 - O OLDU BU OLDU

Uzun süredir İsrail’e kültürel anlamda boykot uygulanmasını savunan Roger Waters ve hareketin çatı kurumu Boycott Divestment and Sanctions Movement (BDS) bu defa da Nick Cave ile karşı karşıya geldi. Tarafların açıklamalarındaki doz gittikçe artıyor.

Avrupa turnesine iki tane de Tel Aviv konseri ekleyen Nick Cave’e hitaben 30 Ekim’de bir mektup yayınlayan BDS, daha önce Bon Jovi ve Radiohead gibi ekiplere de yaptığı uyarıyı tekrarlayarak Filistin halkının yaşadıklarına dikkat çekti. Çeşitli insan hakları ihlallerini ve İsrail hükümetinin uyguladığı ablukaya işaret eden mektubun altına imza atan Roger Waters, Thurston Moore, Ken Loach gibi onlarca ismin isteği ise Cave’in kültürel ambargoya katılması ve konserlerini iptal etmesiydi.

19 ve 20 Kasım tarihlerinde gerçekleşen konserlerden sonra bir basın açıklaması paylaşan Cave ise kendisine karşı yürütülen kampanyayı sert bir dille eleştirerek İsrail’i sevdiğini ve BDS’nin baskısından sonra konser verme kararının kesinleştiğini söyledi. “Eğer İsrail’de konser vermek istiyorsanız Roger Waters ve ekibinin aşağılamalarına maruz kalmayı da göze almalısınız” diyen Cave’e göre olayın kişisel bir prensip meselesi halini almasının yanı sıra asıl konu müziğe yapılan sansür ve baskı.

Tartışmanın bir diğer tarafı olan Roger Waters bugün bu karşı suçlamaları değerlendirdi ve Cave’i olayı hiç anlamamak (veya tamamen yanlış anlamak) ile itham etti. “Bu senin müziğinle alakalı bir şey değil Nick. Ne benim, ne senin, ne Brian’ın (Eno) ne de Beethoven’ın müziği bu işin içinde. Bu insan hakları ile alakalı bir konu” diyen Waters, Nick Cave’in konuyu bambaşka bir mecraya çekmesinden dolayı yaşadığı üzüntü ve şaşkınlığı ifade etti. Metnin sonuna, Cave’in açıklamasında yer verdiği gibi “Roger Waters ve ekibi (Roger Waters and Co.)” diye imza atan 74 yaşındaki İngiliz müzik adamının mektubuna buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply