Roger Waters’tan Thom Yorke’a cevap: “Doğruyu söylemiyorsun”

0 Posted by - 05 June 2017 - O OLDU BU OLDU

Yaklaşık dokuz yıldır Filistin sorununun insani ve politik sonuçlarına karşı tavrını kararlı bir şekilde ortaya koyan 74 yaşındaki İngiliz müzik adamı, İsrail’e karşı uygulanmasını savunduğu kültürel boykotun öteki tarafında duran Radiohead ile olan tartışmasını farklı bir boyuta taşıdı.

Anlaşmazlığın fitilini ateşleyen olay, Radiohead’in turne kapsamında Tel Aviv’de bir konser vereceğini açıklaması oldu ve ilerleyen haftalarda, içinde Roger Waters, Thurston Moore gibi isimlerin de yer aldığı 50 kadar sanatçı bir mektup yayınlayarak grubu bu kararından vazgeçmeye davet etti.

Mektubun ardınan Radiohead sessizliğinin uzun süre korusa da, geçen hafta Rolling Stone’da yayınlanan bir röportaj sırasında konuya istemeye istemeye değinen Thom Yorke, boykot çağrısına ön ayak olan sanatçıların kendileri ile doğrudan konuşmak yerine kamuoyu karşısında bir karalama kampanyasına giriştiğini iddia etmiş ve “Bize kimse ne yapmamız gerektiğini söyleyemez” diyerek tepkisini sert bir şekilde dile getirmişti.

thom_yorke

Yorke’un tepkisinin asıl hedefi olan ve İsrail’e karşı yürütülen kültürel boykot hareketinin lideri gibi anılan Roger Waters, röportajın yayınlandığı dergiye bir cevap metni yolladı.

Yazısında Thom Yorke’un yaşananları doğru (veya tam) aktarmadığını ifade eden Waters, 12 Şubat’ta konuyu yakından takip eden BDS Hareketi‘nin görüşünü aktarmak ve yüzyüze konuşabilmek için bir email attığını, fakat Yorke’u bunu bir tehdit olarak algılayıp kendisine sert bir cevap yollayarak kapıları kapattığını vurguladı.

Bunun üzerine niyetinin yanlış anlaşıldığını ve sadece konuşmak istediğini ifade eden bir cevap yazan Waters, 4 Mart’a kadar beklediğini ve ikinci bir mesajla talebini yinelediğini söyleyerek, buna rağmen cevap alamadığının da altını çizdi.

Mesajının sonunda Yorke’un iddialarını bir defa daha yalanlayan ve dialog talebi yineleyen Roger Waters, “Konuşmamak asla bir seçenek olmamalı” diyerek görüşme talebini de bir defa daha tekrar etti.

*Not: Şu an için Radiohead’in kararında bir değişiklik yok ve Tel Aviv’deki konser 19 Temmuz’da gerçekleşecek.

İşte Waters’ın Rolling Stone’a gönderdiği cevap metninin orjinal hali.

No comments

Leave a reply