ROSKILDE FESTİVALİ’NDEN DOĞAYA DEV HİZMET: GERİ DÖNÜŞÜMLÜ İDRAR BİRASI

0 Posted by - 02 July 2015 - O OLDU BU OLDU

Kuzey Avrupa’nın en büyük müzik festivallerinden biri olan ve her yıl Danimarka’da gerçekleşen Roskilde, geçtiğimiz günlerde kapılarını açtı ve 4 Temmuz’a kadar da devam edecek.

Yaklaşık 100.000 kişinin seyirci olarak katıldığı dev organizasyon bu yıl bir karar aldı ve katılımcılardan özel bir yöntemle toplayacağı 25.000 litre idrarla arpa mayalayıp bira yapmaya karar verdi.

Projede festival yönetimini ile ortak çalışan Danimarka tarım ve gıda konseyinden Leif Nielsen’e göre 2017 yılında festivale katılacak olanlar, bu yılki katılımcıların idrarlarıyla mayalanan biraları içecekler.

roskilde (2)

Festival süresince gerçekleşen büyük miktarda idrar salınımının doğaya zarar verdiğini savunan Nelsen’e göre “Beercycling” projesiyle bu zararlı atık, geri kazanılacak ve doğa çok daha az zarar görmüş olacak.

Roskilde Festival yönetimi uzun süredir doğa dostu projeler üzerinde çalışıyor ve plastik kapların geri dönüşümü, festival ulaşımında ortak araç kullanımı ve tamamen organik içecek tüketimi gibi konularda da katılımcıları teşvik ediyor.

Kaynak: theguardian.com

No comments

Leave a reply