RTÜK kararlarına yorumlar

0 Posted by - 05 July 2012 - O OLDU BU OLDU

RTÜK Nicki Minaj'ı cezalandırmış...

Nicki Minaj‘ın sahilde bikiniyle ne işi var, İskender Roksana’yla nasıl sevişti, Roksana’nın meme uçları o esnada buzlu muydu, şef Gordon Ramsay saatte kaç kez küfür ediyor? Az sonra

RTÜK web sitesi çok eğlenceli ve yaratıcı (!). Pek çok yayın kuruluşuna uyarı, para ve muhtelif cezalar veren kurum, kararlarının gerekçelerini burada açıklıyor. Gelin birlikte inceleyelim…
Nicki Minaj adlı sanatçı bakın neler yapmış: “(…) ekteki ‘Minaj’ isimli klipten de izleneceği üzere, Nicki Minaj isimli sanatçının ‘Starships’ adlı müzik parçasının klibi yayınlanmıştır. 3 dakika, 31 saniye süren söz konusu klip gün içinde farklı saatlerde tekrar tekrar yayınlanmaktadır.
Bu klipte şarkıyı seslendiren sanatçı, son derece açık saçık giysiler ve aksesuarlar eşliğinde, adeta kadın cinsiyetini cinsel meta olarak sergilemekte ve bu bedeni cinsel tahrik unsuruna indirgeyen, toplumsal yaşamda sergilenmeyecek tarz ve içerikte mahrem söz ve davranışlar ihtiva eden görüntü ve sözler eşliğinde ekrana gelmektedir. Bu görüntülere başka kadın ve erkek oyuncular da dahil edilmekte, onlar da aynı tarz davranışları daha da abartmak suretiyle sergilemektedirler. Özellikle erkek figüranlar gerçekleştirdikleri koreografilerle kadın bedenini arzulayan içerikte figürler gerçekleştirmektedirler. Bu müstehcen görüntüler farklı çekim teknikleriyle -adeta kaleidoscope kullanılmışçasına- çoğaltılarak, yansıtılmış tarzda ekranlara aktarılmaktadır.”
Kaleidoscope kısmı gerçekten yaratıcı açıklamanın. Bu klibi yayımladığı için NR1 kanalı uyarı cezası almış. izledim. Nicki Minaj bikiniyle bir sahilde görülüyor. Açık saçık giyinmesi normaldir, sahilde denize girerken ne giyseydi? Ayrıca bu bir şarkı olduğu için dans ediyor. Elinde olmadan seksi hareketler yapıyor kalçalarını sallamak gibi. Televizyonlarımız insanların sahilde giyinik, ayakta ve hareketsiz durarak şarkı söyledikleri klipler mi yayımlasın? Erkek dansçılara gelince. Onlar Yeni Zelanda’nın geleneksel savaş dansı olan haka dansını yapıyorlar. Ama bu geleneksel dansın figürleri RTÜK’e ters gelmiş. Bikinili bir kadını ve bu danstaki tehditkar savaş hareketlerini zihninde biraraya getiren RTÜK’çüler kimbilir neler hayal etti.

İskender ne yaptın?
Başka bir karar: “Tarihi bir karakter olan Makedonya Kralı İskender’in gençliğinden bölümlerin ardından İskender’in Anadolu, Mısır, Pers ülkesi ve Hindistan’a gerçekleştirdiği fetihlerin ve savaşların anlatıldığı sinema filminde, kurguda İskender’in annesi ve babası ile iletişimi, çocukluk arkadaşı Hephaestion ve ‘barbar’ denilen eşi Roksana ile olan özel ilişkileri vurgulanmaktadır.
Bir sahnede İskender, Roksana ile birlikte olmak istemiş, ancak İskender’e karşı kızgın olduğu görülen Roksana birlikte olmak istememiştir. İskender ile Roksana arasında hafif itişmelerle başlayan fiziksel mücadele boğuşmaya dönüşmüştür. Roksana’nın direnmesine ve bağırmasına karşılık, İskender zor kullanarak Roksana’yı üst kattaki yatağa götürmüş, elbiselerini yırtmış, Roksana’yı çıplak hale getirmiş ve kendi üzerini çıkarmıştır. Bu sahnelerde Roksana’nın vücudunun göğüs kısmının buzlandığı görülmektedir. Yatak üzerinde Roksana, öfke içinde İskender’e tokat atmaya başlamıştır. Söz konusu görüntüler buraya kadar değerlendirildiğinde, yayınlanan görüntülerde kadına şiddet uygulandığı görülmekte ve tecavüz girişimi görüntüleri yer almaktadır. Bazı bölümleri flulaştırılarak verilen yataktaki boğuşma ve diyalogların sonrasında Roksana, İskender’in boğazına bıçak dayayıp onu öldüreceğini söylemiştir. İkili arasında yaşanan diyaloglar sonrasında Roksana bıçağı bırakmış, İskender ve Roksana sevişmeye başlamıştır. 23.49.10 ve 23.49.40 arasında ise İskender ve Roksana’nın sevişme sesleri ve görüntülerine yer verilmiştir.”
Valla bunu ekranda canlı izlemek bile bu kadar heyecanlı değil (bkz. meme uçları detayı). RTÜK İskender’i kadına şiddetten cezalandırmış. Gerçi sonra Roksana kendi rızasıyla birlikte oluyor ama artık çok geç herhalde, RTÜK ortada rıza olmadığına karar vermiş.  RTÜK’ün görev tanım oldukça geniş gördüğünüz gibi. Her konuda kararı var. Tarih, seks, şiddet, ilişkiler…
Yayıncı kanal Cnbc-e bu tarihi filmi yayımladığı için 50.090 TL (elli bin doksan Türk Lirası) idari para cezası uygulamasına maruz kaldı. RTÜK kararı iletirken buzlama yapıldı mı bilmiyorum.

Gordon Ramsey çok küfürlü konuşuyor!
Bakın RTÜK şef Gordon Ramsey’ye de ayarı veriyor: “(…) şef Gordon Ramsay tarafından özellikle akşam yemek pişirilirken geçen süre boyu yarışmacılara karşı sergilediği agresif hareketler son derece dikkat çekicidir. Ramsay, yarışmacıları yemeklerini pişirirken sıkıştırmakta, baskı altına almakta, zaman zaman hakarete varan aşağılayıcı hareketler yapmaktadır. Aşçıların pişirdiği yemekleri çöpe atmakta, sürekli bağırmakta, insanları birbirine düşürmeye yönelik ifadeler sarf etmektedir. Gerek Şef Ramsay gerekse yarışmacılar tarafından kullanılan ‘FUCK, FUCKING, FUCKED UP, FUCK OFF, BITCH’ gibi kelimelerin, anlamları alt yazıda gerçek Türkçe karşılığına çevrilemese bile, her biri 44 dakikalık iki bölümde de özellikle yemek pişirimi esnasında, aşırı agresif tavırlarla birlikte neredeyse her kelimenin başına eklenmesi oldukça dikkat çekicidir.”
Uzatmayayım Ramsay’nin program başı yaklaşık 60 kez fuck demesine ve tavırlarına uyarı gelmiş. Ramsay daha az küfür eder, yayına da bir iki b sınıfı türkücü ve dizi oyuncusu alırsa uyarı almaktan kurtulabilir ilerde…

“Güzel, evet, beğendin mi bebeğim, çok güzel bebeğim”
“Rescue Me” isimli dizi de yanlış yapmış. Bakın nasıl:
“(…) Saat 08:56:38’de verilen yayında 43 saniye, akşam 21:56:38’de verilen yayında 18 saniye olarak verilen görüntülerde bir erkek ve bir kadın her ne kadar cinsel organları açıkça görülmese de çırılçıplak vaziyette yatakta cinsel ilişki halinde görülmektedir. RESCUE ME-1-ihlal ve RESCUE ME-2-ihlal isimli kliplerde de görüleceği üzere ‘Güzel, evet, beğendin mi bebeğim, çok güzel bebeğim’ şeklinde çevirisi yapılan altyazı-konuşmalar ve seslerle desteklenen bu görüntüler, çocukların ve gençlerin televizyon başında olabileceği saatlerde yayınlanmaktadır.”
Dizimax uyarı almış. İki yetişkin, bir yerleri görünmese bile ekranda sevişmesin. Anlatılan hikayelerden bu kısımlar çıkarılsın. O kadar.
İnsanın “Oh evet, çok güzel bebeğim…” diyesi geliyor.

2 Comments

  • Emir 05 July 2012 - 14:08 Reply

    Yurdumuz gençlerinde İnglizce bilme oranı %90’lara dyandığından ötürü o körpecik beyinleri Gordon Ramsey’in FUCK ları ile doldurmak gerçekten çok ayıp olmuş. Kaldı ki o programda yapılan yemekler TÜrk damak tadını da yansıtmadığı için cezayı 2 kez hakketmişler bence.

    Game of Thrones’in yetişmekte olan askerlerimize verdiği kalıcı tramvatik hasar yanında bu hiçbirşey tabiki..

  • mesut 05 July 2012 - 19:04 Reply

    Bu klipte şarkıyı seslendiren sanatçı, son derece açık saçık giysiler ve aksesuarlar eşliğinde, adeta kadın cinsiyetini cinsel meta olarak sergilemekte ve bu bedeni cinsel tahrik unsuruna indirgeyen, toplumsal yaşamda sergilenmeyecek tarz ve içerikte mahrem söz ve davranışlar ihtiva eden görüntü ve sözler eşliğinde ekrana gelmektedir. Bu görüntülere başka kadın ve erkek oyuncular da dahil edilmekte, onlar da aynı tarz davranışları daha da abartmak suretiyle sergilemektedirler. Özellikle erkek figüranlar gerçekleştirdikleri koreografilerle kadın bedenini arzulayan içerikte figürler gerçekleştirmektedirler. Bu müstehcen görüntüler farklı çekim teknikleriyle -adeta kaleidoscope kullanılmışçasına- çoğaltılarak, yansıtılmış tarzda ekranlara aktarılmaktadır.” yalansa söyleyin bana

  • Leave a reply