RUS MÜZİSYENLERDEN PUTİN’E: “ELİNİ MÜZİK PİYASASINDAN ÇEK”

0 Posted by - 29 July 2015 - O OLDU BU OLDU

Rusya’da, devlete ait olan Goskontsert adlı şirketin ülkenin en büyük radyo kanallarını da içinde barındıran “Russkaya Media Group”u satın alma aşamasına gelmesi bardağı taşırdı.

The Guardian‘da çıkan habere göre müzik yayını yapan medya organlarına sürekli “İdeolojiye uygun” sanatçıların çalınması yönünde baskı uygulayan Putin yönetimi, son satın alma işlemi gerçekleşirse baskıları daha da arttıracak. Yeni politikayı protesto eden Rus müzik piyasası temsilcileri ise devlet başkanı Vladimir Putin’e bir mektup yazarak, daha fazla temsil hakkı ve daha geniş bir yelpazede yayın yapma özgürlüğü istediler.

Grigory Leps, Anna Netrebko ve Iosif Kobzon gibi devlet yönetimine yakın olan bazı isimlerin de imzaladığı mektupta, mevcut yayın ağının zaten oldukça “Vatansever” olduğu vurgulanarak, yeni politikanın müzisyenleri daha da kısıtlayacağı ifade edildi.

Vladimir Kiselyov

Vladimir Kiselyov

Satın alma işleminin yanı sıra, Temmuz ayında telekom ve televizyon sektöründeki temsilciler ile bir araya gelen Rus İletişim Bakanlığı müsteşarı Alexey Volin’in, “Milli” sanatçılara daha fazla yer verilmesi konusunda baskı yapması da Rus müzisyen ve prodüktörleri ortak bir tepki gösterme konusunda daha da motive etti.

Söz konusu devlet şirketinin hem ortağı hem de devlet başkanı Putin’in yakını olan Vladimir Kiselyov’a göre ise şirket, batılı müzik yayınını azaltıp yerine “Milli” şarkıcıları koyarak vatansever bir hamle yapacak. Putin yönetiminin propaganda amaçlı bazı gösterilerini de organize eden Kiselyov, geçen Ekim ayında Putin’e bir rapor sunarak devlet ideolojisine uygun yeni pop starların desteklenmesini talep etmişti.

Konuyla ilgili bir haber hazırlayan Vedomosti gazetesi ise, Russkaya Media Group’u satın almak üzere olan devlet şirketi Goskontsert’in 2013 bilançosunda milyonlarca ruble zarar olduğunu ve satın alma işleminin Rus maliye bakanlığı ve bir kamu bankası tarafından finanse edilmesinin planlandığını yazdı.

No comments

Leave a reply