SEÇİM ŞARKILARINA BAKIŞ // “AKP ve BDP/HDP KİTLESİNİ İYİ TANIYOR, MHP’NİN ŞARKISI ETKİLİ, CHP ÖZENSİZ”

0 Posted by - 25 February 2014 - O OLDU BU OLDU

AKP, BDP/HDP ile birlikte şarkılar konusunda en dikkatli ve hazırlıklı parti gibi duruyor. Kendi kitlelerini tanıyor, kime hitap ettiklerini biliyorlar. Şarkılarda bunu görmek mümkün. MHP’nin tek şarkısı var
ama etkili, partinin kendi tabanını heyecanlandırabilir. CHP’nin
şarkısını ise sıradan buldum.

AKP Seçim şarkıları.

* AKP: AKP’nin seçim şarkılarında her kesime hitap edelim düşüncesi hâkim. Ancak bu kesimler AKP’nin zaten oy alacağını tahmin ettiği, aldığı kesimler gibi duruyor. Özellikle şehirli bir CHP seçmenini etkileyebileceğini düşündüğüm, onlara sempatik gelecek bir şarkı yok burada.
Davul zurna başrolde. Horon, halay gibi versiyonlar da AKP’yi öven şarkılar. Horon versiyon bence çok beğenilecektir. Genellikle “millet” diye bir şeyden söz ediliyor ama o “millet” kavramı şarkılarda sanırım sadece AKP’nin seçmeni olarak beliriyor.
Ege ve Akdeniz’de zorlanacaklarını varsayarsak “Haydi Ege Haydi Akdeniz” şarkısına özenmişler. Melodik ve insanları yakalayacak şekilde hazırlanmış olduğunu söyleyebilirim. Genelde şarkılarda erkek vokaller varken bu şarkıda kadın solist tercih edilmiş. Bu bölgede kadınlar hedefleniyor herhalde.
Bir de rap şarkısı var. Biraz depresif bir müziğe sahip ama herhalde bu yanına değil sözlere takılacak daha çok dinleyenler. Rap müzikle gençliğin hedeflendiği açık ama asıl hedef bütün gençlik değil özellikle varoşlardaki gençler gibi duruyor. Türkçe rap kentin fakir mahallelerinden çıkan bir müzik türü.
“İnandık Hakka” adında tekno ilahi tadında bir şarkı var. Marş gibi de aynı zamanda. Tamamen sadık seçmene yönelik, safları sıklaştıralım şarkıları…
Yeni şarkı “Dombıra” AKP değil Recep Tayyip Erdoğan şarkısı olmuş. AKP’nin diğer bütün şarkılarından daha etkili olur. İnsanların parti algısının tamamen sona erdiği, tek adama yoğunlaştığı seçim ortamında şaşırtıcı gelmemeli.


* CHP: Tek bir şarkı var: “CHP Türkiye’nin Birleştirici Gücü”. “Haydi şimdi CHP’yle” sloganına vurgu yapılıyor. Bir düğün şarkısı tadında. Elleri çırpa çırpa söylenecek davullu zurnalı orta tempolu klasik bir seçim şarkısı. Pek özenildiğini söyleyemem.


* MHP: “Artık Yeter Şimdi Söz Senin” progresif türde farklı tarzları içeren bir tür rock şarkısı gibi olmuş. Solist aynı Devlet Bahçeli gibi kısık sesle haykırıyor şarkıda… CHP’nin şarkısından daha etkileyici buldum.

BDP/HDP seçim şarkıları.

* HDP-BDP: BDP’nin ve HDP’nin Kürtçe seçim şarkıları aynı. Bağlamayla girip kemençeyle devam eden Kürtçe bir şarkı hayli farklı kesimlere hitap etme arzusundadır diye düşünebiliriz. Arada elektro gitarlar da duydum. Hareketli bir düğün şarkısı tadında. Sözleri anlamadım “Biji HDP” dışında…
“Şehir Senin”, mastikanın farklı
bir versiyonu. Gezi’den, gazı, copu yemekten söz edilerek “Şehir bizim şehrimizi geri alacağız yan yana” denilerek Gezi kitlesine doğrudan mesaj gönderiliyor. Kendi içinde başarılı bir şarkı olmuş. Derdini anlatıyor, ne söylendiği belli,
farazi laflar, soyut kavramlar yok.
“Haydi HDP’ye” şarkısı sosyalist bir marş gibi olmuş. Sıradan buldum.

Yazının tamamı için tıklayınız…

No comments

Leave a reply