Sevgili fizy, sana iki çift lafımız var!

0 Posted by - 05 February 2011 - O OLDU BU OLDU

Madem seni kapattıran telif kuruluşu hakkında oluşan olumsuz tepkilerden bu kadar rahatsızdın, neden bunu söylemek için Turkcell’le anlaşmayı bekledin?

Seni ilk birkaç yıl önce New York Times gazetesinde çıkan bir yazıda tanıdım. İstediğim şarkıyı indirmeden, satın almadan pat diye dinleyebilmek ve bunun için ücret ödememek ne büyük bir hizmetti. Sevdim, herkese yaydım, destekledim.
Üstelik Türk olman, bizden olman çok gurur vericiydi. Dünya senin sayende, senin aracılığınla müzik dinliyordu.
Derken bir gün kapandığın haberi geldi. İnternette sürekli site kapattıran, sansürü ticari amaçlar için meşru bir yol olarak sıradanlaştıran ve bu yüzden de eleştirilerimize maruz kalan telif kuruluşu seni de kapattırmıştı.
Bu kurumun diğer sansürcü uygulamaları gibi bunu da eleştirdim. Okurlarımı bilgilendirdim. Onlardan da büyük destek geldi.
Dedin ki “Arkalarına büyük firmaları da alıp bizi yok etmeye çalışıyorlar. Bunların amacı telif almak değil bizi bitirmek.”
Ben ve başka yazarlar ne yaptık? Bir ticari anlaşmazlığın korsanlık gibi gösterilmesine itiraz ettik. Bu telif kuruluşunun yöntemlerini tartışmaya açtık. Yanında durduk.
Ardından öğrendik ki Turkcell ile anlaşmışsın. Helal olsun. Hakkındır, emeğinin karşılığıdır. Turkcell’i de bu işe yatırım yaptığı için tebrik etmek lazım. Onlar sayesinde Fizy yeniden hizmete açıldı. Ama bu açıklama oldu mu sevgili Fizy?
“Bu süreç boyunca görevi hak sahipleri ve sektörü korumak olan meslek birliklerine yönelik kamuoyunda olumsuz bir algı oluşmasından büyük üzüntü duyuyoruz” demişsin.
Seni kapattıran bu telif kuruluşu için aniden kanamaya başlayan hassas yüreğine sormak isterim.
Madem bu kuruluş sizi kapattığında, siz mağdurları oynarken yazdıklarımızdan, gösterilen tepkiden bu kadar rahatsızlık duyuyordun, neden söylemek için bekledin? Ne oldu şimdi, şikayet ettiğin, mağduru olduğun sistem değişti mi ki hassasiyetin ortaya çıktı?
Biz seni desteklerken ne diyorsak, hâlâ aynısını diyoruz. Site kapatmak yanlış, bu sistem sanatçıları değil patronları savunuyor diyoruz. “Sanatçılar aç” masallarını siper ederek yapılanları yutmadığımızı söylüyoruz.
Küçük isimler mağdur olmaya mahkum bu sistemde diyoruz. Demeye devam edeceğiz. Keşke aynı duruşu senden de görseydik. Yeni hayatında başarılar.
İmza: Bir müziksever ve Fizy kullanan bir sürü başka müziksever.

4 Comments

 • Tweets that mention Sevgili fizy, sana iki çift lafımız var!: — Topsy.com 05 February 2011 - 14:52 Reply

  […] This post was mentioned on Twitter by tahirzaimoglu, Rana Cetin and Baris Selimoglu, mehmet tez. mehmet tez said: Sevgili fizy, sana iki çift lafımız var!: http://t.co/7qbaGks […]

 • Suleyman Caglar 08 March 2011 - 10:41 Reply

  simdi fizy.com u biliyoruz , ama bu isim nerden gelmis lofo fikri nasil ortaya cikmis kimse biliyormu ?

  fizy.com acilmadan yillar once acilmis ve mobil icerik saglayan (Turkcell buraya dikkat et) http://www.fizzy.com dan calinma olmasin ? peki bu Newyork Times da cikan haber (boyle bir haber yok arsivlerinde hic biryerlerinde) haber degilde biz ona herkesin yazabildigi bir acik Blog kismi diyelim, evet birisi gidip orda blog da fizy bole fizy super diye yaziyor , biz ve ulkemiz deki bir cok medya kurumu bunu cok kolay yiyor (cunki arastima yok yazinin tepesindeki logo Newyork times 🙂 ) , aylarca yayin sirasinda “bizim arsivimiz bole buyuk soyle guzel ” diye atip tutarken benim yukledigim taksim meydani videosunu youtube yukleyip , turkce muzik , tarkan , nilufer gibi taglar kullaniyorum ve 1 saat sonra klip Tarkan ve Nilufer listesinin altinda cikiyor :))) , ve uzulerek soyluyorum aylarca ulkemiz de yasaklanan PKK propagandalari da Fizy de resmen acik ve net bir sekilde yayinlandi , bu bu videolarin ustunde , ulkemizin buyuk kuruluslarinin reklamlari vardi…

  Fizy tam bir balon ve kandirmaca , Turkcell e uzuluyorum http://www.fizzy.com bizi taklit etmeyin derse 🙂

 • zubeyir 20 March 2011 - 11:19 Reply

  2 milyon tl yazinizla ciddi celiskiniz var. cift karakter misiniz. ayip yaptiginiz ama olsun. umarim iyi insan olmayi ogrenir arastirmadan ona buna ‘negatif’ giydirmezsiniz.

  muyap fizy icin anlasmaya giden turkcelle fizy ekibi tesekkur etmezse lisans vermiyoruz demistir. fizy ekibinin bundan haberi yoktur. orkun tekinin para icin cevirdigi bir dumendir. orkun tekin fizy ekibinden degildir. ufak yatirimcidir.

 • Fizy.com Satışı – Entrikalar – Yaşanan Süreçler | Doğancan Ülker 29 March 2011 - 07:43 Reply

  […] kapatılmasından sonra Hafifmuzik.org‘da yayınlanan Sevgili Fizy, sana iki çift lafımız var yazısı yukarıda bahsettiğim kullanıcı tepkileri adına çok iyi bir örnek olmuş, tavsiye […]

 • Leave a reply