Sharon Jones 60 yaşında hayata veda etti

1 Posted by - 19 November 2016 - O OLDU BU OLDU

Yaklaşık üç yıldır pankreas kanseri ile mücadele eden Brooklyn kökenli funk ve soul şarkıcısı Jones dün gece hayata gözlerini yumdu.

Sharon Jones & The Dap Kings Facebook sayfasından yapılan açıklamaya göre 60 yaşındaki sanatçının son anlarında tüm sevdikleri ve grubu The Dap Kings de yanındaydı. Bütün destekçilere ve dua eden herkese teşekkür edilen açıklamada, Jones adına bağış yapılabilecek çeşitli vakıf ve derneklerin de adresleri yayınlandı.

2013 yılında kanser teşhisi konan ve hastalığı yenmek için verdiği mücadele daha sonra “Miss Sharon Jones!” adlı bir dokümanter film haline gelene Sharon Jones, geçen yıl Toronto Uluslararası Film Festivali’nde filmin prömiyeri yapılırken kanserin yeniden baş gösterdiği haberini almış ve mücadelesinin süreceği mesajını vermişti.

sharon-jones_o%cc%88lu%cc%88m-ilani

En son geçtiğimiz Ağustos ayında “Miss Sharon Jones!” filminin soundtrack albümünü yayımlayan Jones, hastalığın ilerlemesine rağmen Eylül ayına kadar turnelere devam etmiş, Ekim’de Beyaz Saray’da düzenlenen South by South Lawn Festivali’ne katılmaktan ise son anda vazgeçmişti.

4 Mayıs 1956’da Güney Karolina’daki North Augusta kasabasında dünyaya gelen Sharon Lafaye Jones, küçük yaşta ailesiyle birlikte New York’a taşındı ve hemen her soul şarkıcısı gibi müzikle ilk defa kilisede gospel okuyarak tanıştı. Müzik dünyasındaki ilk profesyonel anlaşmasını imzalamak için uzun süre beklemek zorunda kalan Jones, hayatını sürdürebilmek için Rikers Adası’nda hapishane memurluğu ve Wells Fargo Bankası’nda zırhlı araç korumalığı gibi farklı işlerde de çalışmak zorunda kaldı.

90’lı yılların ortasına doğru hayatında köklü değişiklikler yapmaya karar veren ve müziğe daha güçlü bir şekilde dönen Sharon Jones, ilki 2002 yılındaki “Dap Dippin’ with Sharon Jones and the Dap-Kings” olmak üzere sekiz albüm yayımladı.

Sharon Jones ile yaptığımız röportajı şurada okuyabilirsiniz.

No comments

Leave a reply