Sony nihayet EMI Music Publishing’in tek sahibi

0 Posted by - 28 May 2018 - O OLDU BU OLDU

2012’den bu yana yönetimi Sony/ATV’de olan fakat yeniden canlandırma operasyonları beklenen sonucu vermeyince yatırımcıların satış baskısına maruz kalan İngiliz müzik şirketi bundan böyle Sony çatısı altında faaliyet gösterecek.

Altı yıl önce şirketi devralırken Mubadala Development Company, Jynwel Capital, GSO Capital Partners, David Geffen gibi yatırımcılarla yaptığı yönetim anlaşması bu yıl son bulacak olan ve geçen yıl Kasım ayından bu yana soruna çözüm bulabilmek için satış yoluna gitmeyi de göze alan Sony, oturduğu pazarlık masasından satıcı değil alıcı olarak kalktı.

Mubadala Development Company’nin liderlik ettiği konsorsiyumun elinde bulunan %60’lık payı 2,3 milyar dolar nakit ödeyerek satın alan Sony, daha önce elinde bulundurduğu miktarla birlikte EMI Music Publishing’in %90’ını kontrol eder hale geldi. %10’luk kalan pay ise Sony/ATV’deki ortaklığı nedeniyle hala Michael Jackson miras yönetiminde bulunuyor.

Mart sonu itibariyle bilançosunda 1,359 milyar dolar borcu bulunan şirketin son satın almadan sonra piyasa değeri 4,75 milyar dolar olarak güncellendi. Bünyesinde Beyoncé, Drake, Jay-Z, Arcade Fire, Norah Jones, Alicia Keys, P!nk, Rihanna, deadmau5, Megadeth, The Black Eyed Peas, Bloc Party, Usher, Kanye West, Pharrell Williams Avicii ve Tinie Tempah gibi sayısız isme ait 1,3 milyon parçanın telif hakkını barındıran EMI Music Publishing, 2012’de Sony/ATV’nin yönetimine geçerken $2,2 milyar değer biçilmişti.

1931 yılında Londra’da kurulan Electric and Musical Industries (EMI), 1958 yılında çıktığı müzik yayımcılığı yolculuğunu 1974’te EMI Music Publishing adı altında toplayarak şirketleştirmiş ve 2012’ye kadar grup bünyesinde yönetmeyi başarmıştı.

No comments

Leave a reply