Sony ve Universal stream müzik işine mi giriyor?

2 Posted by - 19 September 2016 - O OLDU BU OLDU

Çok uzun zamandır müzik piyasasında olan ve dünyadaki tüm müzik üretiminin neredeyse yarısını yapan iki büyük şirket Sony ve Universal son yıllarda piyasadan bekledikleri gelirleri elde edemediler ve artık kendi başlarının çaresine bakmanın yollarını arıyorlar.

The Guardian kaynaklı habere göre Sony ve Universal, 1983 yılında kurulan fakat yıllar önce işlevini yitiren “Now That’s What I Call Music!” adlı karışık kasetler yayınlayan kurumu yeniden canlandırdı ve kısaca “Now Music+” adıyla bir mobil uygulama haline getirip kendi stream müzik şirketleri için ilk adımı attı.
stream-mu%cc%88zik-3
Şu an işin içinde Warner’ın adı geçmese de üç büyüklerin özellikle Spotify ve Youtube gibi reklam sponsorlu yayıncılıkta ısrar eden veya “Tek fiyata herşeyi dinle” politikasıyla üye kaydı yapan şirketlere pek sıcak bakmadığı uzun süredir biliniyordu. Yıllarca plak, kaset ve CD gibi fiziki satışlardan elde edilen gelirle ayakta kalmaya çalışan fakat son yıllarda pazarın stream müzik üzerine kaymasıyla büyük gelir kaybı yaşayan üç büyükler, müzik platformlarıyla da bir süredir adeta çözümsüz hale gelen bir seri lisans görüşmesini de yürütüyordu.

Sony ve Universal’ın Spotify ve diğer stream müzik platformları ile olan uzun vadeli lisans anlaşmalarını da yenilememe kararı aldığı belirtilen haberde, gelişmeleri yorumlayan MIDiA Research analisti Mark Mulligan, “Now Music+”ın tek bir fiyata bütün kataloğu dinleme hakkı tanımayacağını ve daha katmanlı bir üyelik sistemi sayesinde diğer stream müzik şirketleri ile sert bir rekabete gireceğini söyledi.

Haber için yorumlarına başvurulan Sony, Universal ve Spotify yetkilileri ise konu hakkında henüz bir açıklama yapmış değil.

4,99 Sterlin’e üye kaydetmesi planlanan “Now Music+” şimdilik sadece Britanya’da kullanıma açılacak.

No comments

Leave a reply