Sosyal medyada da “penguen belgeselİ” İzletecekler

0 Posted by - 02 February 2014 - KÖŞE YAZISI, O OLDU BU OLDU

Yeni torba yasadaki internet düzenlemeleri kabul edilirse her an Twitter ve Facebook’tan buharlaşabiliriz. Bir sabah bir bakmışsınız hesabınız yok, yerine penguen belgeseli var

O nasıl olacak diye merak edenlere örneklerle anlatalım, madde madde gidelim ki herkes net bir şekilde anlasın neyle karşı karşıya olduğumuzu.

*Eskiden biri Youtube’daki bir videoyu sakıncalı bulup kaldırmak istediğinde muhattabı Youtube’du. Eğer Youtube bu videoyu kaldırmazsa o zaman mahkemeye başvurması ve Youtube için tedbir alması gerekiyordu. Mahkeme zaten böyle bir süreç sonucunda Türkiye’den Youtube’a erişimi engellemişti hatırlarsanız. Aynı şekilde telif meselelerinden dolayı engellenen müzik sitelerinde de izlenen yol buydu.
Bu yasayla hiçbir yere başvurulmasına gerek yok. Şak diye o videoyu cımbızlayıp kaldırabilir TİB başkanı. Ne Youtube ne de mahkeme muhattabı değil. Sen istiyorsan mahkemeye git davanı aç, ne yaparsan yap deniyor yasada.
Yani: Youtube’u yasaklatmak eskiden de mümkündü ama mahkeme kararıyla komple siteyi kapattırabilirdiniz ancak. O zaman da dünya sizin sansürcü olduğunuzu düşünürdü ve bu hoş olmazdı. Şimdi yasayla getirilmek istenen altyapı sayesinde ayıklama yapılabilecek. Nelerin ayıklandığından haberiniz bile olmayacak. Ama dünyaya “bakın bizde Youtube açık yasak değil ki” denecek.

*Eskiden bir site içeriği dolayısıyla erişime kapatılmak istendiğinde mahkemeye gidilirdi.
Bu yasayla gerek kalmayacak. Bir haber sitesi can mı sıktı? Şak kapatılabilecek. Üstelik siteye haber bile verilmeden. Mesela www.milliyet.com.tr diyelim. Burada yazılan bir yazı birisinin hoşuna gitmedi. Bugün henüz gazete kapatılmıyor ama site öyle mi? TİB başkanı şak diye siteyi Milliyet yönetimine bildirim dahi yapmadan kapatabilecek. Çalışanların ya da okurların bir anda sitelerinin olmadığını fark edince yapabilecekleri tek şey mahkemeye gidip dava açmak. Dava ne zaman biterse site o zaman açılacak.
Yani: Yanisi şu; TİB siteni kapadı, mahkeme de 6 ay sonra seni haklı buldu ve açtı diyelim. Artık ne önemi var ki atı alan Üsküdar’ı geçmiş olacak. Ama hesapta yasal süreç var mı var. İtiraz hakkı var mı, var…

*Eskiden sosyal medyada yazılan çizilenleri yasaklatmanın, kaldırmanın tek yolu (eğer o sitenin sakıncalı içerik uyarısı mekanizmalarıyla yetinemiyorsanız) aynen bir dönem Youtube’da olduğu gibi siteyi mahkeme kararıyla tamamen engellemek yani şalteri indirmekti.
Bu yasayla insanlar ayıklanabilecek. Buharlaşacaklar. Bir sabah bakmışsınız Twitter hesabınız yok. Yok olmuşsunuz. Yapabileceğiniz hiçbirşey yok. Ancak yalvarabilirsiniz.
Facebook için de aynısı geçerli. Bir sayfa ya da hesap dilendiği şekilde URL bazında erişime engellenebilecek.
Yani: Yani sosyal medya ve genel anlamıyla internette sadece hükümet tarafından çizilen “cici” dünyada izin verildiği ölçüde varlık gösterebileceksiniz. Nelerin kimlerin yok olup buharlaştığını anlamayacaksınız bile.
Sosyal medyada da penguen belgeseli izletilmek isteniyor yani bu yasayla.

Bizim çocuklarımız, gençlerimiz, insanımız dünyadaki medeni ülkelerdekinden daha kapalı, izole bir dünyada, pek çok şeyi bilmeden görmeden yaşayacaklar demektir bu.
Abartarak söylüyorum, Kuzey Kore de aynı mantıkla yönetiliyor bugün. Sadece doz farklı.
Umarım hükümetteki, AKP, CHP, MHP ve BDP içindeki makul, vicdan sahibi, geleceğe umutla bakmak isteyen, vatanını, milletini, halkını seven insanlar bu maddeleri değiştirirler. Bir karanlık dönemin kapısını açan kişiler olarak tarihe geçmezler.

1 Comment

  • Artık Türkiye’ye kİmse İnternet yatırımı yapmaz | hafifmuzik 07 February 2014 - 10:58 Reply

    […] Başkanlığı) eliyle tek tek URL bazlı engelleme yapma yetkisi verdiğini geçen pazar yazmıştım (Sosyal medyada da penguen belgeseli izletecekler, 2 […]

  • Leave a reply