Soul’un efsanevİ İsmİ Bobby Womack 70 yaşında hayatını kaybettİ

0 Posted by - 28 June 2014 - O OLDU BU OLDU

Gelmiş geçmiş en büyük soul vokallerinden, kariyerinde onlarca hit şarkıya hayat veren Bobby Womack (70) dün akşam hayatını kaybetti. Sanatçının firması XL Recordings yaptığı açıklamada henüz ölüm nedeninin bilinmediğini söyledi.

Womack müzik hayatına Curtis Womack Brothers aile grubuyla başladı. Curtis, Harry, Cecil ve Friendly Jr’dan oluşan grup gospel’lar söylüyordu. 1960’ta ünlü şarkıcı Sam Cooke’un firması SAR ile anlaştılar ve isimlerini Valentinos olarak değiştirip pop-soul şarkıları söylemeye başladılar. İlk hit şarkıları 1964’teki “It’s All Over Now” oldu. Şarkıyı The Rolling Stones yorumlayınca İngiltere’de ilk kez bir numara oldu.

Cooke’un 1964’teki trajik ölümünün ardından (kadıkları motelin sahibesi onu vurmuş, olay daha sonra nefsi müdafa kabul edilmişti. Bkz Hacienda Motel, LA), Womack dul eşiyle evlendi. Bu arada Valentinos dağıldı. Womack bu dönemde stüdyo müzisyenliği yaptı ve Aretha Franklin’e gitar çaldı.


Womack’in son kayıtlarından birini XL Recodings Mayıs ayında yayınlamıştı.

1972-1974 arasında yayınladığı “Understanding”, “Across 110th Street”, “Lookin for a Love Again” albümleriyle isim yaptı. 80’li yıllarda kendini uyuşturuculara verdi, bir dönem rehabilitasyona girdi. Diabet, Alzheimer, kalınbağırsak kanseri gibi çok önemli sağlık sorunlarıyla mücadele etti. 2012’de kanseri yendiği açıklanmıştı.
Aynı yıl Damon Albarn prodüktörlüğünde The Bravest Man in the Universe isimli albümü kaydetti. Rolling Stone’a “65’inde şarkılar hakkında 25’inde bildiğinden daha fazla şey biliyorsun” demişti.
Womack’in hazırlanmakta olan yen albümünde Stevie Wonder, Rod Stewart ve Snoop Dogg gibi isimlerle çalıştığı açıklanmıştı.

No comments

Leave a reply