SOUNDCLOUD PARALI ÜYELİK SİSTEMİNE Mİ GEÇİYOR?

0 Posted by - 04 June 2015 - O OLDU BU OLDU

Plak şirketlerinin Soundcloud ile imzalamaya hazırlandıkları kontrat sızdırıldı ve görünüşe göre paralı üyelik yolda.

Stream Müzik piyasasında uzun süredir hararetli bir şekilde tartışılan, “Reklam gelirleri mi, üyelik gelirleri mi?” tartışmasına İsveç kökenli müzik devi Soundcloud da katıldı. Plak şirketleri ve telif sahipleriyle bir süredir anlaşmazlık yaşayan şirket, “Eğer yeteri kadar güvenilir olmazsak kimse yarattığı müziği bizim üzerimizden yayınlamaz ve yayın da bir süre sonra durur” mantığıyla hareket ederek, müzik şirketlerine yeni bir kontrat teklif etti.

Eğer anlaşma sağlanırsa üç kademeli bir üyelik sistemi kullanıma sokulacak. Birinci kademe yine eskisi gibi ücretsiz kullanım ve reklam içerecek. Ama tabii ki burada çok sınırlı bir erişim olacak. İkinci kademe, düşük bir ücret karşılığı sunulacak ve müşteri isterse reklam servislerini devre dışı bırakarak daha geniş bir kataloğa erişebilecek. Üçüncü ve en üst seviye üyeliği satın alanlar ise sınırsız ve reklamsız olarak bütün kataloğa ulaşabilecek.

Yeni sistem devreye girerse hak sahipleri her ilave servis üyeliği için 0,18 Dolar, tam katalog üyeliğinden ise 0,80 Dolar gelir elde edecek. Bu rakamlar, plak şirketlerinin her şekilde çok daha yüksek bir gelir payına erişeceğini işaret ediyor.

Kontratın dışarı sızdırılan orjinal metnini de aşağıda inceleyebilirsiniz.

SoundClound Licensing Contract With National Music Publishers' Association

(Haber Kaynağı: consequenceofsound.net)

No comments

Leave a reply