SOUNDCLOUD’UN BAŞI İNGİLTERE’DE BELADA

0 Posted by - 28 August 2015 - O OLDU BU OLDU

Dünya müzik piyasasına gelir getiren kanallar fiziki satıştan internet üzerine kaymaya başlayınca telif hakları konusunda da yeni sorunlar baş gösteriyor.

Britanya’da faaliyet gösteren ve bünyesindeki 111.000 üyeye ait eser teliflerini toplamakla sorumlu olan PRS for Music (Performing Rights Society for Music) adlı kuruluş stream müzik şirketi Soundcloud’u dava etti.

Soundcloud CEO'su Alexander Ljung, San Fransisco Ofisinde

Soundcloud CEO’su Alexander Ljung, San Fransisco Ofisinde

Önceki gün üyelerine gönderdikleri email ile durumu izah eden kurum yetkilileri, Soundcloud’un Britanya ve Avrupa’da telif kurumlarını by-pass ederek doğrudan plak şirketleri ile anlaşma yoluna gittiğini, bu konuda beş yıldır sürdürülen müzakerelerin de sonuçsuz kaldığını duyurdu.

Hak sahiplerinin çıkarı doğrultusunda öncelikli olarak 4500 eserin Soundcloud sisteminden kaldırılması için başvuru yaptıklarını fakat şirketin hiç bir sebep beyan etmeden sadece 250 tanesini yayından kaldırdığını da hatırlatan PRS for Music, şirketle sağlıklı iletişim kuramamaktan da şikayet etti.

Kurum yetkilileri mesajın sonunda, üyelerinin uzun vadeli çıkarları için bu davayı açmayı doğru bulduklarını ve büyüyen stream müzik piyasasında daha adil bir paylaşım sistemi olması gerektiğini hatırlattılar.

No comments

Leave a reply