Soundcloud’ın bu yıl işi zor

0 Posted by - 14 February 2016 - O OLDU BU OLDU

Son iki yıldır büyüme sürecine giren fakat zarar etmekten de kurtulamayan Berlin merkezli stream müzik kuruluşu Soundcloud yönetim kurulu, finansal belirsizliklerin şirketin geleceğini tehdit ettiğini açıkladı.

Dünya genelinde 200 milyona yakın kullanıcısı olan fakat bu potansiyeli bir türlü karlı bir yatırıma çeviremeyen Soundcloud, iki yılda (2013-2014) 70 milyon dolar zarar etmekten kurtulamadı. Geçen yıl zor da olsa 77 milyon dolar yatırım toplamayı başaran şirketin bu yıl için ihtiyacı finansmanı bulmakta zorlanmasının asıl nedeni olarak, müzik piyasasının ana oyuncularından Universal Music Group ve Warner Music Group ile yürüttüğü lisans görüşmelerinin çıkmaza girmesi gösteriliyor. Geçen yılın başında durdurulan görüşmelerde UMG ve WMG, Soundcloud’un çoğunluk hisselerine sahip olmayı talep etmişlerdi.

soundcloud 2

Çoğunlukla, platforma kendi müziklerini yükleyen Dj ve müzik prodüktörlerinin paralı üyelik yaptığı Soundcloud’ın kullanıcı başına sadece 11,2 cent ciro yapmasına karşın aynı rakam ABD kökenli Pandora’da 11, Spotify’da ise 27 dolar olarak gerçekleşiyor.

No comments

Leave a reply