Spotify: 140 milyon kullanıcısı var ve hala zarar ediyor

0 Posted by - 17 June 2017 - O OLDU BU OLDU

Büyüyen stream müzik sektörünün lideri konumunda olan İsveçli şirket dünya genelindeki kayıtlı kullanıcı sayısını son altı ayda 14 milyon daha arttırmayı başardı.

Önceki gün şirketin blogunda bir yazı paylaşarak haberi duyuran başkan yardımcısı Brian Benedik, son üç yıldır özellikle ücretsiz kullanıma açık ve reklam içeren katman için çalışmalar yaptıklarını ve hızla büyüyen dinleyici kitlesi sayesinde bu bölümden elde ettikleri gelirin son bir yılda %50 arttığını sözlerine ekledi.

- Brian Benedik, Spotify -

– Brian Benedik, Spotify –

Spotify, 2016 Aralık sonunda açıkladığı raporunda toplam global kullanıcı sayısını 126 milyon olarak açıklamıştı.

Brian Benedik’in mektubundan bir gün sonra mali tablosu hakkında bir denetçi raporu yayınlayan şirket, geçen yıl cirosunu %52 artışla 3,75 milyar dolara dayasa da, artan işletme masrafları ile birlikte, bir önceki yıl 390 milyon dolar olan net zararını 601 milyon dolara yükseltmekten de kurtulamadı.

Bu yılın ilk aylarında hem Warner, hem de Sony ile uzun vadeli lisans anlaşmaları imzalayan ve hemen ardından bağımsız plak şirketlerinin en büyük temsilcisi Merlin ile el sıkışan Spotify, önümüzdeki 2 yıl boyunca garanti miktar olarak 2,56 milyar tutarındaki telif ücretini sektöre aktaracağını son raporla birlikte açıklamış oldu.

Bir süredir borsaya hisse senedi arz etmek için çalışmalar yapan ve mali tablosundan dolayı bu girişimini birkaç defa ertelemek zorunda kalan İsveçli stream müzik devi, geçen Eylül ayında aldığı radikal bir kararla şirket merkezini de Stockholm’den New York’a taşıma kararı almıştı. Borsaya arz ve doğrudan yatırımcı desteği arasında gidip gelen şirket yönetimi henüz ek finansman kaynakları hakkında net kararını vermiş değil.

No comments

Leave a reply