Spotify ABD’deki söz yazarlarına 43.4 milyon dolar ödemeyi kabul etti

1 Posted by - 28 May 2017 - O OLDU BU OLDU

Yaklaşık iki yıllık geçmişi olan bir telif davası ile başlayan müzakereler, Spotify’ın anlaşmayı kabul etmesiyle sonuçlandı ve İsveçli stream müzik şirketi 150 milyon dolar ödemekten kurtuldu.

2015’in Aralık ayında, Camper Van Beethoven” ve “Cracker”dan tanıdığımız David Lowery’nin (aşağıda) California’da açtığı 150 milyon dolar tazminat talep eden dava üzerine başlayan ve plak şirketlerine ödenen brüt teliften pay alamayan, daha doğrusu hak sahibinin tam olarak belirlenemediği mazeretiyle bir türlü söz yazarlarına ödenmeyen telif hakları tartışması tatlıya bağlandı.

David Lowery

Davacı tarafın iddiasına göre ABD yasalarındaki bir açıktan yararlanan Spotify, anlaşması olduğu büyük müzik şirketlerine mekanik yoldan hesaplanan brüt telif miktarını ödüyor ve bu şirketlerin şemsiyesi altında olmayan hak sahipleri için bir girişimde bulunmuyordu. Davanın başladığı tarihte İsveçli şirketin temsilcisi Jonathan Prince’in yaptığı açıklamaya göre ise geçmişte düzensiz tutulan kayıtlar nedeniyle bazen hak sahibini belirlemek mümkün olmuyor ve mevcut telif yasasına göre de bu tür durumlarda önce ödeme yapılacak kişinin doğru tespit edilmesi öngörülüyordu.

Geçtiğimiz hafta varılan anlaşmaya göre ise bu belirsizlik sonucu ödeme alamayan söz yazarlarının ve diğer hak sahiplerinin telifi bundan böyle, davaya sürecine teknik destek de veren Ulusal Müzik Yayıncıları Derneği’ne (NMPA) aktarılacak. Geçmiş tarihli ödemeler için 43.4 milyon doları ödemeyi kabul eden Spotify, bundan böyle büyük plak şirketlerinin korumasında olmayan işler sonucu ortaya çıkan telif bedellerini de bu kuruma aktaracak ve bu yolla doğabilecek davalara da taraf olmaktan kurtulacak.

No comments

Leave a reply