Spotify, Apple Music, Youtube… Sanatçıya kim ne kadar para ödüyor?

4 Posted by - 02 August 2016 - O OLDU BU OLDU

İnsanların gidip fiziki olarak mağazadan albüm satın almayı azaltması bir yana, internet üzerinden yapılan net albüm ve single satışlarının bile düştüğü şu dönemde yükselen tek mecra stream müzik.

Plak şirketlerinin ve hak sahiplerinin online dinlenen müzik üzerinden daha fazla pay almak için uğraştığı sektörde en çok merak edilen konu da, oldukça karışık bir formülle hesaplanan dinleme başına ödenen para miktarı.

Digital Music News‘da çıkan bir habere göre internet üzerinden yayın yapan Spotify ve Apple music gibi şirketler genellikle ülkelerdeki telif düzenlemelerini de göz önüne alınarak farklı fiyat tarifeleri uygulayabiliyorlar (örneğin Kanada’da $0.00773 olan rakam Fransa’da 0.01356 dolar) fakat ortalama rakamlar göz önüne alındığında elini cebine en çok atan piyasa oyuncusunun Apple Music olduğu ortaya çıkıyor.

Haberde, piyasadaki plak şirketlerinin çoğunun hesaba yatan paranın ayrıntısı hakkında bilgi sahibi olmadığı belirtilirken, elde edilen rakamların çoğunlukla R&B, Hip Hop ve rap müziğe odaklı bağımsız plak şirketlerinden geldiği ifade diliyor. Tablo aşağıda.

ryaltypayouts1

Dinleme başına 0.0119000 dolar ile en yüksek bedeli ödeyen Apple Music’i 0.008516 ile Google Play Music, 0.006111 ile de Spotify takip etti. Video devi Youtube’un izlenme başına ödediği rakam ise 0.00001212 dolar.

Yukarıdaki rakamları, ücretli üyeler tarafından dinlenen müziklere ödeyen Apple Music, geçen sene ilk üç ay herkese ücretsiz üyelik verdiğinde sanatçılara ödeyeceğini taahhüt ettiği ücreti ise farklı hesapladı ve 0.001703 ile sınırlı tuttu. Fakat rakam yine de, Spotify’ın ücretsiz versiyonu için hak sahiplerine ödediği 0.001348 doların üzerinde kalmayı başardı.

No comments

Leave a reply