Spotify borsada hisse satışından geri adım mı atıyor?

2 Posted by - 08 April 2017 - O OLDU BU OLDU

Son iki yıldır borçlarını çevirmekte zorlanan ve bu nedenle hisselerini New York Borsası’nda halka hisse arz ederek finansman bulacağını söyleyen İsveçli şirket son aşamaya yaklaşan operasyonu iptal edebilir.

Dün Reuters‘in Wall Street Journal‘a dayandırarak verdiği habere göre şirket Universal Music Group (UMG) ile yaptığı lisans anlaşmasından sonra kendi başının çaresine bakabileceğine karar verdi ve doğrudan halka arz (IPO) yerine, Doğrudan Listeleme yöntemini tercih etme yoluna girdi.

IPO için aracı bir finansal kurumla oldukça pahalı anlaşmalar yapması ve bankalara da ciddi miktarda (Arz rakamının %7’si) komisyon ödemesi gereken Spotify, hukuki prosedürlerin de oldukça yorucu olması nedeniyle doğrudan büyük yatırımcı bulmak anlamına gelen “Doğrudan Listeleme” yöntemine daha sıcak bakmaya başladı.

spotify-1

Habere göre, bu yöntem sayesinde şirketin mevcut durumuna değil geleceğine yatırım yapacak büyük yatırımcılar bulmayı amaçlayan şirket, aracı bir finans kurumu kullanmayacak fakat bütün riskleri tek bir noktaya odaklayarak ve kıran kırana pazarlıklara maruz kalarak IPO ile toplayabileceği mali desteğin daha altında bir rakama razı olabilecek.

Son raporlara göre piyasa değeri 8,5 milyar doları bulan ve 50 milyon ücretli üyesi olan Spotify, geçen yıl doğrudan görüştüğü yatırımcılardan 1 milyar dolarlık borcunu çevirecek yatırımı bulmayı başarmıştı. Haberde bahsi geçen yatırım uzmanlarına göre ise, yaptığı yeni lisans anlaşmaları ile eli güçlenen İsveçli şirket önümüzdeki dönemde premium üye kaydetme hızının artacağını ve yükselen karlılık oranının borç stoğunu zaman içinde eriteceğini planlıyor.

*Not: Dün yayınlanan haberler ile ilgili henüz Spotify tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

No comments

Leave a reply