Spotify gözünü Soundcloud’a dikti

2 Posted by - 29 September 2016 - O OLDU BU OLDU

Stream müzik piyasasının değeri arttıkça rekabet de iyiden iyiye kızışıyor.

Bir yandan biribirleriyle mücadele eden Spotify, Apple Music ve Tidal gibi platformlar, bir yandan da onları daha fazla pay almak için sıkıştıran müzik şirketleri sayesinde sektörde sinirler her geçen gün biraz daha geriliyor.

Variety‘nin dün Financial Times kaynaklı olarak verdiği bir habere göre İsveçli piyasa lideri Spotify, merkezi Berlin’de olan Soundcloud’u satın almak için görüşmelere başladı. 2007’de kurulan ve son iki mali yılda toplam 70 milyon dolar zarar açıklayan Soundcloud, Şubat ayında Soundcloud Go adlı ücretli üyelik seçeneğini hizmete sokmuş ve şirket yönetimi hissedarlara gönderdiği açıklamada geleceklerinin pek aydınlık olmadığını bildirmişti.

soundcloud-58

Kademeli ücretli üyelik veya ayrıcalıklı albüm anlaşmaları yapmaya yanaşmayan ve sürekli üç büyük müzik şirketinin (Universal, Sony ve Warner) baskısını ensesinde hisseden Spotify ve Soundcloud şu an için en azından yayın politikası bazında aynı tarafta gözüküyor.

Henüz iki taraf da resmi bir açıklama yapmaktan kaçınsa da, kısa süre önce 40 milyon ücretli üye sınırını geçen Spotify ve müzisyenlerin doğrudan veri yükleyebildiği 200 milyon kullanıcılı (ne kadarının ücret ödediği bilinmiyor) Soundcloud’ın tek çatı altında birleşmesi, uzun süredir birkaç cephede birden mücadele veren İsveçli şirketin elini rahatlatabilir.

No comments

Leave a reply