Spotify İsveç’ten ABD’ye taşınıyor

0 Posted by - 26 September 2016 - O OLDU BU OLDU

Stream müzik piyasasının lideri olan İsveçli şirket kuruluşundan tam sekiz yıl sonra genel merkezini Stockholm’den New York’a taşımaya karar verdi.

Potansiyel yatırımcıların gözünde büyüme ve kurumsallaşma yönünde atılması gereken bir adım olarak görülen New York kararını hayata geçirmek için, Manhattan’da yaklaşık 32.500 m2 gibi dev bir ofis binası arayan Spotify’ın 2017’nin ortasına doğru yeni adresinde olması bekleniyor.

Konuyu ilk defa Nisan ayında dile getiren ve İsveç halkına yönelik bir mektup yayınlayan şirket CEO’su Daniel Ek ve kurucu ortaklardan Martin Lorenzton, İsveç’in yapmak istedikleri atılımlar için aslında çok uygun bir ortama sahip olduğunu fakat bazı politik engellerden dolayı (mevcut çalışma yasası) binlerce iş fırsatını Stockholm’den New York’a taşımak zorunda kalacaklarını ifade etmişlerdi.

daniel-ek-ceo-spotify

Yatırımcı firmalar tarafından 8 milyar dolar değer biçilen fakat döndürmesi gereken 1 milyar dolayındaki borcu için 2017’de halka açılma kararı alan Spotify, halen New York – Chelsea’de bir ofiste ABD faaliyetlerini yürütüyor.

No comments

Leave a reply