Spotify sanatçı bloklama özelliğini devreye sokuyor

2 Posted by - 22 January 2019 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Sosyal medyada ve dijital ortamda sık sık ihtiyaç duyulan “Engelleme” seçeneği nihayet stream müzik devi tarafından da denenmeye başlandı.

2017’den beri olası sonuçları şirket içerisinde tartışılan ve geçen yıl uygunsuz içerik üreten bazı sanatçıların Spotify’da yasaklanmasıyla yeniden gündeme gelen sanatçı bloklama özelliği deneme amaçlı olarak bazı kullanıcılarda hizmete açıldı. Bloklanan sanatçıya ait tüm şarkıların, Spotify küratörlüğünde hazırlanan hazır listeler de dahil, hiçbir listede ve ortamda çalınmamasını sağlayan özellik, istendiği zaman yine kullanıcı tarafından geri alınabiliyor. Sanatçının ortak iş yaptığı (Ft.) parçaları kapsamayan yeni fonksiyon şu an için sınırlı sayıdaki dinleyicinin kullanımına açık.

Geçen yıl Mayıs ayında bazı sivil toplum kuruluşları ABD’de harekete geçmiş ve Spotify’dan R. Kelly ve XXXTentacion şarkılarını şiddete özendirdiği gerekçesiyle yasaklamasını istemişti. Talebi değerlendiren Spotify üst yönetimi adı geçen sanatçılara erişimi sert bir açıklamayla engellemiş fakat müzik dünyasından gelen tepkilerin ardından yasağı koşullu olarak kaldırmıştı.

No comments

Leave a reply