Spotify ve Universal Music anlaştı: Yeni kurallar yolda

0 Posted by - 05 April 2017 - O OLDU BU OLDU

Neredeyse üç yıldır süren ve ara ara masanın devrilmesiyle yarıda kalan lisans görüşmeleri nihayet sonuçlandı ve dünyanın en büyük kayıt şirketi Universal Music Group (UMG) Spotify ile kalıcı anlaşmayı imzaladı.

İki şirketin aynı saatlerde basına yaptığı açıklamaya göre Spotify bundan sonra uzun yıllar lisans sorunu yaşamayacak ve UMG müzisyenleri de yeni çıkan albüm/EP veya single’lar için iki haftalık bir -Exclusive- süreyi kullanabilecek.

Yani yeni sisteme göre yeni çıkan ürünler iki hafta boyunca sadece premium üyelere açık olacak ve ücretsiz üyeler “windowing” denen yöntemle şarkıların sadece 30 saniyelik kısımlarına erişebilecek. Apple Music ve TIDAL gibi rakiplerin de en baştan beri uyguladığı “windowing” ile ücretsiz üyeliğin teşvik edileceği düşünülüyor.

umg

Stream müzik son 4-5 yılda endüstrideki payını katlayarak arttırdı ve artık sektörün dev kuruluşları da gelirlerinin ciddi bir kısmını bu kanaldan alınan ödemelerle sağlıyor. Uzun süredir dünyadaki lisanslı müziğin üçte ikisine hakim olan üç şirketle (UMG, Sony ve Warner) sıkı bir pazarlık içinde olan Spotify’ın UMG imzasından sonra diğer iki şirketin de aynı yola gireceği henüz resmi olarak doğrulanmayan bilgiler arasında.

Geçen yılın hemen başında borsada işlem görmek için hazırlıklara başladığını duyuran İsveçli şirket, 50 milyon ücretli kullacısı ile sektör lideri olmasına rağmen 1 milyar doları aşan borçlarını çevirmekte zorlanıyor ve düşük karlılık oranı nedeniyle yatırımcılardan bir türlü yeşil ışık alamıyordu. Eylül ayında şirket merkezini New York’a taşıma kararı alan Spotify’ın yaptığı son anlaşma ile hisse senedi arzı için gereken desteği de piyasadan alabileceği güçlü ihtimaller arasında.

No comments

Leave a reply