Spotify ve Warner Music nihayet el sıkıştı

24 Posted by - 27 August 2017 - O OLDU BU OLDU

İki yıldan fazladır süren ve ara ara kesintiye uğrayan görüşmeler sonuçlandı. İki taraf da yapılan lisans anlaşmasından memnun.

Dünya kayıtlı müzik piyasasının üçte ikisine sahip olan üç büyük müzik şirketiyle (Universal, Sony, Warner) uzun süreli lisans anlaşmaları yapabilmek ve geleceğini garanti altına almak için bir süredir görüşmeler yürüten Spotify, geçen yılın sonuna doğru Univeral ve Sony ile anlaşmaya varmış, ilkbaharda ise bağımsız şirketlerin temsilcisi Merlin ile imza atmayı başarmıştı.

Son iki yıldır borsaya girip hisse senedi satarak yatırımcı bulmaya çalışan, fakat bir türlü imzalayamadığı lisans anlaşmaları ve yayın politikası nedeniyle yeterince karlı olmamakla suçlanan İsveçli şirket, dün Warner Music ile beklenen imzayı attığını doğruladı.

warner

Warner Music Group’tan Ole Obermann ve Spotify’dan Stefan Blom’un yaptığı açıklamaya göre anlaşma sayesinde sanatçılar daha çok hakka kavuşacak ve müzik ekonomisi çok daha büyüyecek.

Yeni alanlara ve yeni hedef kitlelere erişmekten bahseden anlaşmanın perde arkasında ise, Warner’ın diğer müzik şirketlerine verilen yeni albümleri 15 gün perdeleme hakkının yanı sıra sadece kendisinin sahip olduğu bazı ayrıcalıkları da kapmayı başardığına dair söylentiler var.

Geçen yıl genel merkezini Stockholm’den New York’a taşıma kararı alan Spotify’nın bu yıl sonunda veya 2018’in ilk aylarında borsada hisse satışına başlaması bekleniyor.

No comments

Leave a reply