Spotify yayın politikasını değiştirecek mi?

0 Posted by - 31 August 2016 - O OLDU BU OLDU

Her yıl katlanarak büyüyen stream müzik piyasasının lideri konumunda olan İsveçli şirket yakın bir gelecekte ücretli – ücretsiz ayrımını derinleştirebilir.

İlk defa, Mayıs ayında piyasaya çıkan Radiohead albümü “A Moon Shaped Pool”un Spotify’a eklenmesi tartışmaları sırasında konuşulan, “Yüksek profilli albümler için özel yayın” politikası önümüzdeki aylarda hayata geçecek gibi gözüküyor.

Önceki gün New York Post‘ta çıkan bir habere göre Spotify kurucusu ve CEO’su Daniel Ek birkaç hafta içinde büyük müzik şirketleriyle (Universal, Warner ve Sony) yeniden masaya oturacak. Ana konusu gelir paylaşımı ve şirketin gelecek yıl halka açılacak hisseleri olan toplantıda, uzun süredir Spotify’ın önüne konan özel yayın şartları da bir defa daha masada olacak. Lisans anlaşmaları ile ilgili problem yaşayan ve tüm kataloğunu ücretsiz müşterilerle de paylaşan İsveçli firma, yeni çıkan yüksek profilli albümleri bünyesine uzun süre sonra katabiliyor ve Taylor Swift, Adele ve Radiohead gibi isimlerle bu konuda ciddi tartışmalar yaşıyordu.

spotify_kapak

Habere göre, normal şartlarda yayın politikasından vazgeçmek istemeyen Daniel Ek, piyasa lideri olmasına rağmen borçlarını çevirmekte zorlanan Spotify’ı dünya devi müzik şirketlerine pazarlayabilmek için artık bu işe yeşil ışık yakacak. Uygulanması düşünülen sisteme göre yeni çıkan -yüksek profilli- albümler ya sadece ücretli müşterilere açık olacak ya da ilk lansman sırasında sınırlı bir süre (15 gün veye 1 ay gibi) ücretsiz müşterilere kapalı olacak. Bütün bunların yanında, Apple Music’de olduğu gibi bazı şarkıların kısmen de olsa ücretsiz dinleyicilere açılması da masadaki seçenekler arasında.

Son yıllarda albüm, EP ve single satışlarını azalaması ve ana gelir kaleminin stream müzik üzerine doğru kayması, dünya müzik piyasasının büyük kısmını elinde tutan üç büyük şirketin de bu mecradan gelecek gelirleri arttırma yoluna gitmesine neden oldu.

*Kapak göreli: Daniel Ek, Spotify Kurucusu ve CEO’su.

No comments

Leave a reply