Spotify yeni ortağı Tencent Music ile Çin pazarına göz dikti

0 Posted by - 11 December 2017 - O OLDU BU OLDU

Her yıl katlanarak büyüyen stream müzik piyasasının lideri konumunda olan İsveçli şirketin radarında bu defa dünyanın en kalabalık ülkesindeki müzik dinleyicileri var.

2018’in hemen başında New York borsasında hisse senedi satmaya hazırlanan ve son iki yılını yapısal değişiklikler ile geçiren Spotify, Çin’in en büyük müzik platformlarından iksine sahip olan (QQ Music ve KuGou) Tencent Music ile karşılıklı hisse satışı için anlaştı. İki şirketin yaptığı ortak açıklamaya göre hem Spotify, hem de Tencent Music birbirlerinin azınlık hissesileri sahip olacak. Henüz resmi olarak açıklanmayan oranın %10 olarak konuşulduğu da şu an için doğrulanamayan bilgiler arasında. Gelecek yılki hisse arzı sırasında şirketin hisse yapısı resmi olarak beyan edilecek.

Anlaşmanın bir diğer maddesine göre ise bundan böyle Spotify Çin pazarındaki dinleyicilere ulaşma hakkı elde edecek. Tencent Music bünyesindeki QQ Music ve KuGou’nun aylık kullanıcı sayısı 450 milyon civarında seyrediyor. Şu an global piyasada lider konumda olan Spotify’ın ise 60 milyonu ücretli olmak üzere 200 milyon civarında kullanıcısı var.

No comments

Leave a reply