Spotify’dan ırkçı içeriklere karşı sert tavır

0 Posted by - 17 August 2017 - O OLDU BU OLDU

Talep üzerine harekete geçen İsveçli stream müzik devi yasaklı içerikleri affetmedi.

Geçen hafta ABD’nin Virginia eyaletindeki Charlottesville kentinde gerçekleşen ırkçı sokak hareketinin ardından ülkedeki hukuk kurumları da dijital ortamdaki farklı içerikleri yasaklatmak için harekete geçti.

Alabama merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan ve ihtiyacı olan vatandaşlara ücretsiz hukuk desteği sağlayan “Southern Poverty Law Center”ın -ırkçı- olarak etiketlediği bazı müzik grupları, yapılan başvuru sonrasında Spotify tarafından sistemden kaldırıldı.

Söz konusu yasaklı içeriklerden aslında öncelikli olarak plak şirketlerinin ve yükleyicilerin sorumlu olduğunu hatırlatan Spotify sözcüsü, “Din, inanç ve ırklara karşı nefret/şiddet söylemi içeren veya cinsel ayrımcılık yapan her türlü içerik yayın politikamıza aykırıdır ve bize bildirilmesi halinde gereken müdahaleyi yapmaktan mutluluk duyacağız” diyerek konuya açıklık getirdi.

charlottesville 4

Hafta sonu Charlottesville’de toplanan ırkçı gruplar, şehir meydanındaki bir heykelin kaldırılmasını protesto etmek için meşaleler ile bir gösteri yapmış, karşıt fikirli insanların da sokağa çıkmasıyla birlikte zaman zaman sert çatışmalar yaşanmıştı.

No comments

Leave a reply