Spotify’ın başı dertte: “150 milyon dolarlık dava başladı”

0 Posted by - 30 December 2015 - O OLDU BU OLDU

Bir müzik eserini indirip bilgisayarınıza kaydetmeden sadece online olarak dinlemek, yani modern deyişle “Stream etmek” artık çok yaygın bir erişim şekli. Fakat her geçen gün büyüyen ve çeşitlenen stream müzik şirketleri, bir yandan daha iyi hizmet verip pazardan daha çok pay kapmak için uğraşırken diğer yandan da açılan telif davalarıyla uğraşmak zorunda kalıyor.

David_LoweryBir süredir ABD’de başı dertte olan piyasa lideri Spotify bu defa da “Camper Van Beethoven” ve “Cracker”dan tanıdığımız David Lowery’nin ön ayak olduğu toplu dava nedeniyle 150 milyon dolar ödemek zorunda kalabilir.

İddiaya göre birçok söz yazarı ile besteciye uzun süredir telif ödemeyen şirket, sadece plak şirketlerini yetkili kabul ediyor ve diğer hak sahiplerini yok sayıyor. California Merkezi Bölge Mahkemesi’nde görülecek olan davaya taraf olan Spotify’ın sözcüsü Jonathan Prince ise, iddiaları reddederek meselenin ABD yasalarındaki bir açıktan kaynaklandığını ifade etti.

Katalogladıkları bütün eserlerin hak sahiplerine paralarını son kuruşuna kadar ödeyeceklerini de vurgulayan Prince, zamanında temiz tutulmayan kayıtlar sayesinde kimlerin hak sahibi olduğunun tam olarak belirlenmesinin -maalesef- çok uzun bir süreç olduğunu ve bu konuda Ulusal Müzik Yayıncıları Derneği ile işbirliği yaptıklarını söyledi.

En son Ekim ayında aynı konudan dolayı Spotify ile anlaşmazlık yaşayan Victory Records, son üç yıllık dinlenme rakamlarını tespit ettirmiş ve şirketten “Söz yazarı” telifini ödemesini istemişti. Talep üzerine ödeme yapmak yerine, firmaya ait binlerce şarkıyı bir gecede sistemden silen Spotify, bu defa da dinlenme rakamlarının doğru tespit edilmediğini iddia etmişti.

Şu anda dünyanın en çok kullanılan stream müzik servisi olan Spotify’ın son tahminlere göre, 20 milyonu ücretli olmak üzere toplam 75 milyon kayıtlı müşterisi bulunuyor.

No comments

Leave a reply