Spotify’ın borsadaki üç aylık değer kaybı $11,5 milyarı buldu

0 Posted by - 13 November 2018 - O OLDU BU OLDU

Nisan ayında New York Borsası’nda (NYSE) yepyeni sulara yelken açan ve doğrudan finansman bularak değerini milyarlarca dolar arttıran İsveç kökenli şirkette ibre bu defa tersine döndü.

Hisse başına 132 dolardan girdiği piyasada Temmuz ayında tavan yapan ve 196,28 doları görerek değerini 35,3 milyar doların üzerine taşıyan Spotify (SPOT), üçüncü çeyrek bilançolarının açıklanmasıyla birlikte kazanımını daha da hızlı bir şekilde geri vermeye başladı. Dün gün içerisinde 128 dolara kadar düşen ve 131 dolardan kapanış yapan şirketin değeri şu an için 23,8 milyar dolar.

Kurulduğu 2008 yılından bu yana bilançosunda zarar gösteren fakat son çeyrekte ilk defa bu rakamı sıfıra yaklaştırmayı (6,8 milyon dolar) başaran stream müzik devi yıl sonu hedefi olarak 93-96 milyon ücretli üye sayısı açıklamıştı.

JPMorgan, Wells Fargo ve Barclays gibi kurumların hedef alım fiyatını biraz daha aşağıya çekmekle birlikte pozitif tarafta tutup “AL” önerisi yaptığı hissenin, bir sonraki çeyrek dönemde gelecek kar beklentisiyle yeniden tırmanışa geçebileceği tahmin ediliyor. Temmuz ayında 83 milyon ücret ödeyen abonesi olduğu duyuran ve bu rakamı yeni bilançoda 87 milyon olarak açıklayan Spotify’ın global piyasadaki en yakın rakibi Apple Music 43,5 milyon aboneye hizmet veriyor.

No comments

Leave a reply