Spotify’ın halka açılma planı erteleniyor mu?

0 Posted by - 03 February 2017 - O OLDU BU OLDU

Geçen yılın başından bu yana bir seri yapısal değişiklik yapan ve 2017’deki hisse arzı planı için genel merkezini Stockholm’den New York’a taşımaya karar veren İsveçli şirketin hayalleri bir başka bahara kalabilir.

Teknoloji endüstrisiyle ilgili haberler yapan TechCrunch‘ın verdiği bilgiye göre Spotify yönetiminde yer alan bazı isimler, halka açılma planının 2018’e sarkabileceği haberini sızdırdı. Hızlı büyümeye rağmen bilançonun yeterince cazip olmadığını ve şirketin elde ettiği gelirin hala %70’ini müzik şirketlerine ödediğini söyleyen kaynaklar, bu yıl gerekli düzenlemelerin yapılarak bu dengenin değiştirilmesi gerektiğini vurguladılar.

spotify 3

Son iki yıldır, zaman zaman kesintiye uğramakla birlikte, üç büyük müzik şirketiyle (Universal, Warner, Sony) yeni lisans anlaşmaları yapmaya uğraşan Spotify 2016 yılında hak sahiplerine 5 milyar dolar ödeme yaptığını açıklamış ve geçen sonbaharda görüşmeleri askıya aldığını duyurmuştu.

Henüz resmi olarak doğrulanmayan habere göre, 2016 Mart itibariyle çevirmesi gereken 1 milyar doların üzerinde borcu olan şirketin, 8 milyar dolarlık değerinin 11 milyarı yakalaması ve gelecek yılki halka arzla birlikte 13 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması amaçlanıyor.

No comments

Leave a reply