Spotify’ın “İki Hafta” kuralına bağımsız plak şirketleri de dahil mi?

1 Posted by - 22 April 2017 - O OLDU BU OLDU

Üç büyük müzik şirketiyle yıllardır süren lisans probleminin geçen hafta Univeral Music Group ile imzaladığı uzun vadeli anlaşma ile halletme yoluna giren İsveçli stream müzik devi bir yandan Sony ve Warner ile görüşmeleri sürdürürken, bağımsız plak şirketleri ile de bir ortak nokta bulmayı başardı.

Üç büyüklerin en önemli taleplerinden biri olan premium müşteri ayrıcalıkları, ücretsiz dinleyicilere belli sınırlamalar getirirken Universal anlaşmasının en dikkat çeken maddesi, sanatçının talebi üzerine yeni albümün ilk 15 gün sadece ücret ödeyen kullanıcılara açık olmasıydı. Müzik kamuoyu bunu sadece Taylor Swift, Adele ve benzer yıldız isimlerin talebi olarak algıladı fakat Spotify’dan gelen bilgiler benzer bir anlaşma metninin bağımsız şirketler ile de imzalandığını doğruladı ve 50’den fazla şirketi temsil eden Merlin Network’ün anlaşmanın diğer tarafı olduğu ortaya çıktı.

Spotify CEO’su Daniel Ek dün Twitter’dan anlaşmayı duyuran ilk ve en üst düzey yetkiliydi. Merlin ise ilerleyen saatlerde anlaşmanın ana hatlarını duyurarak haberi doğruladı.

Merge, Sub Pop, Beggars Group (Matador, XL), Domino, Warp, Secretly Canadian, Jagjaguwar ve Epitaph/ANTI gibi onlarca şirkete bağlı olarak müzik yapan grup/sanatçıların bu tür bir 15 gün duvarı talep edip etmeyeceği ise şimdilik belirsiz.

No comments

Leave a reply