Spotify’ın playlist’lerine kimler beste veriyor?

82 Posted by - 16 July 2017 - O OLDU BU OLDU

Bünyesindeki bazı müzik listeleri için sahte isimle sanatçılar üretmek ve telif ödemelerinden tasarruf etmekle suçlanan İsveçli stream müzik şirketi adına bir cevap da, söz konusu -sahte- sanatçıların birinden geldi.

Konuyla ilgili The New York Times‘a konuşan 27 yaşındaki İsveçli kompozitör Peter Sandberg, takma isimle Spotify için besteler yaptığını kabul etti fakat kendisinin -sahte sanatçı- tanımlamasını hak etmediğini söyledi.

Gerçek adıyla da besteler yapıp tescil ettirdiğini vurgulayan ve işinde yükselmek için bestelerini daha çok insana duyurmaya ihtiyacı olduğunu ifade eden Sandberg, Spotify dışında Youtube ve Facebook gibi internet devlerine de ambiyans müziği yapan İsveçli şirket Epidemic Sound bünyesinde istihdam ediliyor. Talep edilen formatta besteler yapıp müşterilerine satan şirkette Peter Sandberg’den başka birçok besteci daha takma isimlerle görev yapıyor.

spotify_playlist

İlk defa Vulture’da çıkan bir haberle gündeme gelen iddiaya göre, telif ödemelerinden tasarruf etmeye çalışan Spotify, en çok dinlenen temalı playlist’lerde tanınmış isimlerin parçalarını kullanmak yerine siparişle beste yaptırdığı bazı anonim isimlere yer veriyordu. İddia birkaç gün sonra şirket sözcüsü tarafından yalanlandı ve stream edilen her eser için para ödendiği ifade edilerek, Spotify bünyesinde besteci veya prodüktör istihdam edilmediğinin altı çizildi.

İddiaların hedefi olan “Deep Sleep” ve “Peaceful Piano” adlı playlist’ler yaklaşık 500 milyon defa dinlendi ve Spotify’ın standart tarifesine göre 3 milyon dolar civarında bir telif ödemesi tahakkuk etti.

No comments

Leave a reply