SPOTIFY’IN YENİ KULLANIM ŞARTLARI HESAP İPTALLERİ GETİRİR Mİ?

1 Posted by - 23 August 2015 - O OLDU BU OLDU

Stream müzik piyasasının lideri konumunda olan İsveç kökenli Spotify, hafta başında sessiz sedasız yeni bir güvenlik protokolünü devreye soktu.

Uygulamayı telefonlarından kullanan insanlar, yeni kullanım şartlarında özel bilgilerine, konumlarına ve hatta Facebook sayfalarına erişim hakkı isteyen bir programla karşılaşınca tereddüte düştüler.

Dünya genelinde tepki gören yeni kullanım şartları, içlerinde tanınmış insanların da olduğu birçok kullanıcı tarafından hesaplarını iptal etmeye kadar giden sert tepkilerle karşılaştı.

Yoğun şikayet üzerine bir açıklama yayınlamak zorunda kalan şirketin CEO’su Daniel Ek, yol açtıkları kafa karışıklığı için özür diledikten sonra, bu bilgileri daha iyi iletişim kurabilmek ve daha spesifik önerilerde bulunabilmek için istediklerini açıkladı.

Ulaşmayı talep ettikleri şahsi bilgiler ile ilgili de ayrıntılı bilgi de veren Ek, fotoğraf, ses, konum gibi bilgilere asla özel izin olmadan erişim sağlamayacakların veya telefonların mikrofon veya kamera gibi kaydedici sistemlerinden de bilgi toplamayacaklarını garanti etti. Açıklamasının sonunda, Spotify için en önemli meselenin hala kullanıcı mahremiyeti olduğunu vurgulayan Daniel Ek, her zaman önerilere de açık olduklarını ifade etti.

Sürekli büyüyen stream müzik piyasasında Apple Music, Pandora ve Tidal gibi şirketlerle rekabet halinde olan yaklaşık 20 milyon ücretli kullanıcılı Spotify, kurulduğu 2008 yılından bu yana, 300 milyon doları bu yılın ilk üç ayında olmak üzere toplam 3 milyar dolardan fazla telif ödemesi yaptı.

No comments

Leave a reply