Steve Jobs’un en büyük buluşu hangisi?

0 Posted by - 10 October 2011 - O OLDU BU OLDU


Geçenlerde hayatını kaybeden Jobs’un bir buluşu var ki, alanında diğerlerine göre en etkilisi o belki de. iPod diyeceğim diye bekliyorsunuz ama değil…

iTunes. Tamam, Jobs 2001’de dünyaya iPod’u tanıttığında müzik dinleme alışkanlığında büyük bir devrim başlattı ancak müzik dünyasını iTunes ve ardından açılan iTunes Store değiştirdi.
Bugün müzik dünyaya dijital yollardan yayılıyor. Ve bu dağıtımın yüzde 70’i iTunes üzerinden oluyor. Filmler, diziler ve televizyonda gördüğümüz her şey de aynı şekilde.
Jobs 2001 yılını izleyen iki yıl içinde iPod’dan yeteri kadar verim alamadığını görünce başta yanaşmadığı müzik dağıtım ve satış işine girmeye ikna oldu. 2003’te iTunes Store’u başlattılar. iTunes, iPod ile kullanıcısı arasında bir ilişki kurmak, iPod kullanıcılarını ortak bir platformda buluşturmak, onlara müziklerini organize etme imkanı vermek için tasarlanmıştı. iTunes Store ile zaman içinde dijital müzik dağıtım tekeli haline geldi.
Ücretsiz şarkı indirmenin mümkün olduğu bir dünyada iTunes olmasa internet üzerine müzik asla kayıt altına alınamayacak, eser sahiplerine hakları teslim edilemeyecekti.
Bugün artık pek çok dijital dağıtıcı
dev mağazalarda dev operasyonlar yürütebiliyor. Ama bu sistemin işe yaradığını iTunes kanıtlamıştır.
Yani müzisyenler Jobs’a ne kadar minnetar olsa az. O olmasa bugün perişan durumdalardı.
Ve bir de acı gerçek: Müzik dünyasını değiştiren bu buluştan biz 2011’de hâlâ yararlanamıyoruz. Yurtdışından dolanıp 10 takla atmamız lazım.

3 Comments

  • Ece 11 October 2011 - 14:53 Reply

    Evet biz yararlanamadıktan sonra nerede kaldı iTunes’un anlamı, yurtdışı için, ABD Avrupa için önemli oldu tabii orası kesin.

  • bıdı bıdı 12 October 2011 - 15:39 Reply
  • Leave a reply