Sting’in beyin MR’ı iyi müziğin sırrını ortaya çıkartabilir mi?

0 Posted by - 19 August 2016 - O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER, TEKNOLOJİ

İngiliz müzisyenin beyni yeni bir bilimsel araştırmaya konu oldu.

Müzik ile insan beyninin ilişkisi üzerine araştırmalar yapan ve bu konuda “This Is Your Brain on Music ” adlı bir de kitap yayımlayan Nörolog Daniel Levitin, son araştırmasında insan beyninin farklı müzik parçalarına verdiği tepki şemasını inceleyerek müziğin üretim sürecindeki yapı taşlarının peşine düştü.

Bu iş için Kanada’daki McGill Üniversitesi’nde bulunan laboratuvarında, daha önce kitabını okuyup onunla iletişime geçen ve konser için Montreal’a gelen Sting’i konuk eden Levitin, 16 Grammy ödüllü 65 yaşındaki müzisyenin beyin MR’ını çekti ve ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

En ileri teknolojik yöntemleri kullandıklarını ifade eden Daniel Levitin’e göre Sting’in müzik dinlerken beyninde oluşan hareketlenme, normal bir insanın aynı parçayı dinlerken verdiği görüntüden çok daha farklı.

sting_daniel levitin 1Mesela İngiliz müzik adamı Astor Piazzolla’nın Libertango‘sunu dinlerken oluşan hareketlenme şablonu, Beatles’ın Girl‘ü ile neredeyse birebir aynı. Levitin’e göre bu benzerlik iki parçada da kullanılan Minör anahtarı yüzünden olabilir. Aynı şekilde, Sting kendi parçası olan Moon over Bourbon Street‘i dinlerken oluşan şablon da, Booker T & the M G ‘s şarkısı Green Onions‘la oldukça benzer. Bilim adamının yorumuna göre bunun da cevabı Fa Minör anahtar ve benzer ritimler olabilir. (İlgili şarkılar aşağıda.)

Fakat şu bir gerçek ki, Sting’in beyninde oluşan kimyasal hareketlenme ona unutulmaz şarkılar yazdıran ilhamın da en kuvvetli kaynağı.

Benzer araştırmaların, başarılı sporcuların hazırlık aşamasındaki beyin şemasını veya bir yazarın karakterlerini organize ederken beyninde oluşan hareketlenmeyi incelemek için de kullanılabileceğini söyleyen Daniel Levitin’in çalışmasıyla ilgili daha geniş bilgiye buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply