Stradivarius marka gitar mı?

0 Posted by - 20 October 2016 - O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Stradivarius kelimesi size sadece dünyanın en pahalı ve kaliteli kemanlarını hatırlatıyorsa, belki de Barok dönemin en ünlü lütiyesi hakkında bilmeniz gereken bazı ayrıntılar daha var.

1644 yılında doğan ve 93 yıllık hayatı sonlandığında müzik aleti üretiminde bir marka olmayı başaran İtalyan usta Antonio Stradivari, bugün hala müzik dünyası ve koleksiyonerler arasında sırları dilden dile dolaşan bir efsane. Özellikle ürettiği kemanların üzerinde kullandığı cilanın formülü hala çözülemeyen ve her biri milyonlarca dolar değerinde olan bu eserlerin, İtalyan lütiyenin ürettiği tek müzik aleti olmadığı ise hiçbir zaman fazla bilinen bir konu olmadı.

Ama gerçekte, üzerinde Antonio Stradivari imzası taşıyan ve bugün hala özel koleksiyonlarda korunan altı adet gitar olduğunu biliyor muydunuz? İsimleri ve yerleri belli olan bu altı gitar dışında mandolinler, küçük harplar, Viola da Gamba, Pochette, Viola d’Amore ve Lute gibi farklı müzik aletleri de üreten Stradivari’nin elinden çıkan bir gitarın sesinin neye benzediğini merak edenler, 337 yaşındaki Sabionari ile 2014’te çok özel bir konser veren Rolf Lislevand’ın kısa tanıtım videosuna bir göz atabilirler.

İşte gitarların şu anki adresleri:

The Sabionari (1679) – İtalya’da özel bir koleksiyonda
The Giustiniani (1681) – İtalya’da özel bir koleksiyonda
The Hill (1688) – Ashmolean Müzesi, Britanya
The Rawlings (1700) – Shrine to Music Müzesi, ABD
The Vuillaume (1711?) – Cité de la Musique, Fransa

sabionari

giustiniani-1

*Konuyla ilgili ayrıntılı verilere The Dutch Luthier sitesindeki ilgili makaleden ulaşılabilir.

No comments

Leave a reply