STREAM MÜZİK CİROSU ABD’DE İLK DEFA CD SATIŞLARINI GEÇTİ

1 Posted by - 20 March 2015 - O OLDU BU OLDU

Yaptıkları albüm ve single’ları stream müzik servislerine verip vermemek konusunda fikir ayrılığı yaşayan müzik dünyası, gelen son satış rakamlarından sonra biraz daha hareketlenecek gibi.

Amerikan Kayıt Endüstrisi Derneği (RIAA) 2014’ün satış rakamlarını açıkladı ve önceki yıla göre %0,5’lik düşüşle toplam 6.97 Milyar dolar olan perakende satışların 1.87 milyarının stream müzik servislerinden, 1.85 milyar dolarının ise CD satışlarından geldiğini ifade etti.

Tüm gelir rakamının %27’sini teşkil eden stream müzik servislerinin hala %32’lik fiziki müzik satışlarının gerisinde kalmasının sebebinin ise, 2014’te 315 milyon dolara ulaşan plak satışları olduğu belirtilen raporda, bu trendin önümüzdeki yıllarda da süreceği ve stream müziğin yakın zamanda pastadan en büyük dilimi alacağı da işaret edildi.

RIAA raporu

1 Comment

  • GEOFF BARROW İSYAN ETTİ: “34 MİLYON STREAM KARŞILIĞINDA SADECE 2.500 DOLAR MI?” | Hafif Müzik 15 April 2015 - 21:00 Reply

    […] Geçtiğimiz ay açıklanan rakamlara göre 2014’te ABD piyasasında tarihte ilk defa stream müzik cirosunun 1.87 milyar dolar ile CD satışlarını geçtiği duyurulmuştu. Mart ayında ise, uzun süren görüşmeler sonucu İsveç kökenli Tidal firmasını satın alan Jay Z piyasaya hızlı bir giriş yapmış ve aralarında Kanye West, Madonna, Beyoncé, Rihanna, Arcade Fire, Jack White, J Cole, Nicki Minaj, Deadmau5, Daft Punk ve Alicia Keys gibi isimlerin de olduğu ünlü isimleri şimdiden portföyüne katmayı başarmıştı. […]

  • Leave a reply