Stüdyo FM son kez yayında!

0 Posted by - 18 January 2013 - O OLDU BU OLDU

Birçok kuşağa popüler müzik nedir; rock, pop, jazz gibi anaakım janralarda neler dönüyor gibi soruların cevabını vermiş hem de bunu Türkiye radyolarında ilk kez yapmış bir porgram Stüdyo FM. Üstelik meziyetleri bununla da bitmiyor. 35 yıldır canlı yayınlanan program bu özelliğiyle de Guiness rekorlarınına arasına girmeye aday.


Yavuz Aydar’ın hazırladığı ve Şebnem Savaşçı ile birlikte sundukları Stüdyo FM, geçen 28 Aralık’ta son kez yayınlandı. Anlaşılan TRT tarafından açık bir sebep gösterilmeden sonlanmış. 3803. programın ardından yayın hayatı şimdilik bitmiş olarak gözüken Stüdyo FM, sevenleriyle vedalaşma işini cumartesi akşamı Salon İKSV’de gerçekleştirecek. Hakan Tüfekçi’nin sunumuyla NTV Radyo’dan canli yayımlanacak gecede, DJ setin basinda Yavuz Aydar ve Şebnem Savaşçı’nın yanı sıra Sevin Okyay, Sedat Ergin ve Yavuz Baydar da olacak. Cumartesi akşamı ücretsiz olarak gerçeklestirilecek geceye katılmak için [email protected] adresine e-posta göndererek onay almak yeterli.

Stüdyo FM’in bir dönem müzik severler için ne demek olduğunu Kanat Atkaya’dan dinleyin bir de. Bakın şöyle diyor, Hürriyet’teki köşesinde:

Zaman tüneline girelim o zaman…
1978’de çocuktum, ilk programı dinlediğimi sanmıyorum, dinlediysem de hatırlamıyorum.
Ancak arşivlerden (sağ olasın www.studyofm.com sitesi), programda çalan ilk şarkının Airto Moreira’dan “I’m Fine How Are You” olduğunu biliyoruz.
Ancak Bob James’in Bizet yorumu olan anons müziğini (Abi koş, Stüdyo FM başlıyor!) ve müzik zevkimin temel taşlarını atan yüzlerce programı net bir şekilde hatırlıyorum.
Stüdyo FM olmasaydı, Şebnem Savaşçı ve Yavuz Aydar olmasaydı, ve diğer güzel insanlar Sebla Özveren, Hülya Tunçağ, İzzet Öz, Engin Arman olmasaydı nereden dinleyecektik o şarkıları, nasıl öğrenecektik o şahane müzisyenleri.
Heyecanla beklediğimiz bir hadiseydi Stüdyo FM.
Akıl erdiremezdik “Yavuz Abi” ve “Şebo Abla” nasıl hemencecik buluyordu o Billboard listelerindeki şarkıları? Nasıl listeye girdiğinin ertesi günü çalabiliyorlardı bizlere?

Dikkat buyurun gençlik!
O zamanlar internet yok, özel radyolar yok.
Müzik zevkimiz TRT 3’e emanet yaşıyoruz, krallar gibi yaşıyoruz.
Şarkıları Stüdyo FM’de tanıyoruz, listelerimizi özene bezene yapıyoruz ve biriktirdiğimiz harçlıkla üzerine titreyeceğimiz, yüzlerce kez dinleyeceğimiz o kasedi “kaydettiriyoruz”…
Bu arada program başladığında kasetlerimiz hazır vaziyette bekliyoruz ve her programı muhakkak kaydediyoruz.
“Şimdi mikrofonlarımız Ali Sami Yen’de; Galatasaray’dan gol haberi” anonsundan sonra en sevdiğim anonslar radyonun bu şahane kahramanlarına ait…

Stüdyo FM’den birkaç örnek vermek gerekirse:

John Lennon özel programı
Yavuz Aydar’ın hazırladığı The Beatles özel programı
İlhan İrem özel programı

2 Comments

 • yorum 18 January 2013 - 20:23 Reply

  “3803. programın ardından yayın hayatı şimdilik bitmiş olarak gözüken Stüdyo FM, sevenleriyle vedalaşma işini bu akşam Salon İKSV’de gerçekleştirecek.”

  bu akşam değil, yarın akşam, Cumartesi.

  • Berk Sayan 19 January 2013 - 18:05 Reply

   Cumartesi yazmışız ama bu akşam demişiz. Haklısınız. Düzeltmemizi yaptık, teşekkürler.

  Leave a reply