ŞU ARA DİNLEMENİZ GEREKEN 6 ALBÜM

0 Posted by - 19 December 2014 - O OLDU BU OLDU

14mlpaz-mehfoo

“Sonic Highways” – Foo Fighters
‘Something From Nothing’de ‘Holy Diver”ın riff’ini aynen dayamışlar, ayıptır” dedi birisi geçen gün. Dedim ki Dave Grohl illa Dio’ya sormuştur sağlığında. Zira Los Angeles’ta kapı komşusu onlar. Dave Grohl kendisine üstad der, hal hatır sorardı hep. Etkilenme var, izin var, çalma yoktur.
Keşke albümün tek sorunu bu olsa. Foo takımı bu albüm için ABD’nin sekiz farklı şehrinde stüdyolar kurdu. Buralarda yörenin müzik kültürüyle içli dışlı oldu ve ileri gelen müzisyenlerden destek aldı. Bunu BBC’ye program dahi yaptılar. Grohl’un ABD müzik tarihini saygıyla anma misyonuna eyvallah. Ancak bu çeşitliliği albüme yansıtmakta başarılı değiller. Son dört albümdür aynı albümü yapıyorlar aslında. Yani proje iyi, albüm vasat.

athena

“Altüst” – Athena
Athena’nın şu ana kadar yaptığı en sofistike albüm. Bunu ben değil Gökhan söylemişti röportajda. Hem müzikal açıdan hem de içerik bakımından grubun yeni üyelerinin enerjisini, fikirlerini ve bakışını da yansıtıyor. Gökhan ve Hakan Özoğuz “grup olma” sorunlarını çözerken bir yandan da ortalığı kırıp dökmeden Athena’yı baştan inşa etmeyi başarmış.

>>>> Athena: “Tarihimizde yeni bir sayfa açtık.”

13mlcmt-mehacdc

“Rock or Bust” – AC/DC
Bazen en doğrusu en iyi bildiğin şeyi yapmak. Bunu yıllar içinde tekrar tekrar yapsan da onun adı tekrara düşmek olmuyor. Standardı devam ettirmek oluyor. AC/DC bunu yapanlardan. Formül belli: Güçlü riff bul, üzerine basit delikanlı sözler yaz (gaza getirmece). Gitarist Malcolm Young yerine yeğen Stevie Young var gitarda. Zaten Angus lead gitarda. Young ailesi güzel kadrolaştı yalnız AC/DC’de…

13mlcmt-mehtonyallen

“Film of Life” – Tony Allen
70 yaşındaki caz davulcusu Tony Allen yeni nesiller arasındaki son dönem şöhretini Damon Albarn ile çalışmalarına borçlu. Bu büyük müzisyenin Afrobeat albümünde mülteciler, kaçaklar, keşfedilesi Afrikalı sesler var. Allen caz tecrübesiyle Afrika’nın orijinal sound’unu güzel bir şekilde harmanlıyor. Melez şarkılar ve orijinal ritimler çıkıyor ortaya. Haftanın albümüdür.

07mlpaz-mehalbum

“Classics” – She & Him
Zooey Deschanel ve M. Ward’dan ibaret Sh & Him 60’ların klasik pop döneminin bir parodisi gibi başlamıştı müzik hayatına. Parodi falan değil gayet ciddi olduklarını kanıtladılar yıllar içinde. “Classics”, Sinatra, Ella Fitzgerald, Johnny Mathis gibi klasik şarkıcıların meşhur ettiği eserleri içeriyor. Mad Men’in soundtrack’i gibi albüm. Christmas albümü furyasının en iyilerinden. Pek hoş (korkmayın domuz içermiyor, helal şarkılar.)

Print

“Cut Copy Presents: Oceans Apart” – Cut Copy
Melbourne’lu dans ekibi Cut Copy, doğup büyüdükleri şehre selam çakma ihtiyacı hissetmiş. Melbourne’lu prodüktörler ve DJ’lerden güzel bir derleme yapmış. 19 parça tek set mantığıyla düzenlenmiş. Elektronica ve indie’nin farklı seviyelerinden sesler, ritimler.

No comments

Leave a reply