SÜPERGRUP DİYE BUNA DENİR: MILES DAVIS, JIMI HENDRIX, PAUL McCARTNEY

0 Posted by - 13 May 2013 - O OLDU BU OLDU

Hem müzisyenin hem de müzikseverin pek sevdiği bir oalydır süpergrup mefhumu. Rock’n’roll tarihinin arkaik çağından günümüze çeşit çeşit süpergrup kurulmuş, kimisi ortalığı sallamış, kimisi beklenenin oldukça altında kalmıştır. NME’nin haberine göre enfes bir süpregrup girişimi ne yazık ki Paul McCartney’e ulaşamayan bir telgraf yüzünden direkten dönmüş.

Jimi Hendrix’in ününe ün katmaya başladığı dönemlerde Miles Davis’in stüdyosuna doğru yol aldığını biliyoruz. Hendrix, Miles Davis’in stüdyosunda türlü ‘jam sessions’lara katılmış, kendine kayıtlar yapmış. Hatta iş ciddiye dahi binmiş ve Jimi Hendrix, Miles Davis ve Davis’in davulcusu Tony Williams Alan Douglas prodüktörlüğünde bir albüm kaydetmeye yeltenmişler. Üstelik kendileriyle bas gitar çalması için Paul McCartney’e bir telgraf çekmişler. Şu an Prag’da Hard Rock Cafe’de sergilenen telgraf aynen şöyle diyor:

We are recording and (sic) LP together this weekend. How about coming in to play bass stop call Alan Douglas 212-5812212 . Peace Jimi Hendrix Miles Davis Tony Williams.

Beatles’ın asistanlarından biri tarafından telgrafa çok geç olmadan bir cevap çekilmiş ancak ne yazık ki cevap olumlu yönde değilmiş. Çünkü McCartney en az iki hafta daha sürecek İskoçya tatiline başlamış bile. Evet gruba McCartney’in katılma ihtimali suya düşmüş ancak Davis ve Hendrix’in birlikte stüdyoya girdiği ve birtakım kayıtlar yaptığı garanti. Peki o kayıtlar nerede? Keşke bir şeylerin 100. yıl dönümünde karşımıza çıksa!

No comments

Leave a reply