Taksim’de Asmalımescit dışında hayat var mı?

0 Posted by - 10 April 2010 - O OLDU BU OLDU

fft16_mf590881

Hafta sonu falan demedik Beyoğlu’na çıktık. Asmalımescit dışında hayat var mı onu araştırdık. Elimizde önemli bulgularla geri döndük.
Geçen cumartesi Beyoğlu’na çıktım. “İşi bilen hafta içi çıkar” lafını elbet biliyorum, ama hafta sonu kalabalığa ve keşmekeşe dalmanın da ayrı bir kafası var.
Bir kere izlemek istediğiniz bir şeyler varsa güne bakılmaz ki. Mesela bu akşam Maçka Küçükçiftlik Parkı’nda David Guetta var. Acayip bakkal da olabilir, şahane de. Maç ortada. Ama “Pazartesi gelsin öyle gideyim” dersen göremezsin. Evde oturur Okan Bayülgen falan izlersin. Cumartesi Beyoğlu mu, Okan Bayülgen mi? Ben düşünmeden kalabalığa dalarım.
Babylon’da Parov Stellar Band var. Eğlence garanti. Babylon hafif sıkıntılı olabiliyor izdihamdan kalabalıktan, ama değer… Peyote’de Softa’nın albüm lansmanı var, gitmeyecek miyiz yani cumartesi diye? Ankara’dan gelmişler, Roxy Müzik Günleri’ni kazanmışlar. Albümlerini çıkarmışlar. Çok da iyi grup.
Yani “Cumartesi de çıkılır mı?” geyiği yapanlara yanıt: Cumartesi çıkılır. Notlarımız şöyle:

-Çok kalabalık. Çok insan var. İstiklal’de yürümeyin. Mümkünse gideceğiniz yere Tarlabaşı’ndan falan gidin. En fazla bir-iki blok yürüyün, çıkınca da hemen eve dönün.
Taksim’i ve İstiklal’i adam etmenin yolunu buldum. Beyoğlu’nu yıkıp (tabii ki korumak için) şehir dışına yeniden yapalım. Asmalımescit’i de komple alıp Bebek Parkı’na koyalım. O zaman sokaklar tertemiz her taraf pırıl pırıl olur, park yeri sorunu çözülür. Kapıya da özel güvenlik koyduk mu tamam.
-Şaka maka Beyoğlu’nda can güvenliği yok. Sabah dört falandı 6-7 tane tinerci “abüüü” diye etrafımı sardı. İstiklal’in göbeğinde bile güvende değilsiniz dikkat edin.
-Peyote çok popüler. Herkes bir noktada Peyote’de görülüyor. Önceki hafta buradaki Dinar Bandosu konserinde Nouma varmış. Pascal Nouma. Dinar Bandosu solisti ve futbol yorumcusu Ali Ece’yle muhabbetteymiş terasta. “Ben normalde Reina’ya gidiyorum ama burayı da sevdim” demiş. Benden söylemesi.
-Dogzstar’da Post Dial’ın internetten ücretsiz indirilebilen (postdial.net) yeni albümü “You Are Not Alone”un tanıtım konseri vardı. Yiğit Bülbül ve Sinan Tınar’dan oluşan Post Dial’ın artık hiç küçümsenmeyecek bir dinleyici kitlesi var. Dans alemleri artık onlardan soruluyor. Dördüncü kattaki Dogzstar’a çıkan merdivenler, sokak ve ara sokakta uzayıp giden acayip bir kuyruk vardı. Kuyrukta da indie şıklığın doruklarında kadınlar ve adamlar.
-Üç katlı Dogzstar’ın en üst katında 80’ler çalması; “şok şok şok”. İndie dedik bağrımıza bastık “Big in Japan” çıktı.
Akdeniz’in eski tadı kalmamış. Asmalımescit göze gireli Nevizade’nin pabucu dama atılmış. Kalabalık var ama ruh yok.
-Kiki’de sabah dörde kadar makara kukara oluyor.
-Sabah dörtte herkes Mini Müzikhol’ün kapısına dayanıyor. Kalabalık, kaotik ama çok eğlenceliydi Mini Müzikhol. Star Wars’taki bar gibi oluyor o saatte.
-Bir dahaki sefere erken gidip Ocakbaşı’na oturalım. Ama çok erken değil. 10’da falan.
-Asmalımescit’e gitmedim. Çok mutluyum. Çok işim olmadıkça da o saatlerde gitmem. Peki Beyoğlu’nda Asmalı dışında hayat var mı? Var. En azından tek tip değil.
-Peki gidecek başka yer yok mu? O da var. Sırayla…

8 Comments

 • Alper Orhan 10 April 2010 - 13:47 Reply

  Nevizade’de Mavi’cilerdenim… Mavi Akdeniz’i döver diye düşünmekteyim. Mavi iyi, Mavi güzel.

  • Mehmet Tez 10 April 2010 - 14:12 Reply

   Ahahaha bu da iyimiş. Eskiden Akdeniz tekti ama. Eski halinden eser yok şimdi.

 • ezgi 10 April 2010 - 16:34 Reply

  sanırım önce asmalı daha sonra david guetta’ya giderek cumartesi kaosunun hasını yaşıyacağım. öte yandan tabi ki hayat var o yüzden çok iyi ve gerekli bir yazı olmuş.

 • Caglais 10 April 2010 - 23:16 Reply

  Sanat çok güzel Nevizade’de. Tavsiye ederim.

 • Facebook User 14 April 2010 - 19:48 Reply

  Acep Asmalımescit’te nereye gidilmeli?

  • Mehmet Tez 14 April 2010 - 19:50 Reply

   E ama herkes onu yazıyor bir senedir zaten…

 • Alper Orhan 15 April 2010 - 10:50 Reply

  Peki o halde, öğrenci bütçesini derinden sarsmayacak, soğuktan donmadan sigara içmeye mahal verecek neresi var gidilecek? Misal “Balkon”a gitmiş idik, teras buz gibin, elin cebinden sigara içmek için çıkmıyor. Gerçi havalar daha bi’ ısındı ama…

 • BOSPHORUS 29 July 2010 - 13:10 Reply

  asmalı mescit bence istanbul en gozde mekanlarından

 • Leave a reply