Tarihin en büyük müzik festivali dolandırıcılığı Amerika’da yargı karşısında

1 Posted by - 07 March 2018 - O OLDU BU OLDU

Müzik festivalleri tarihindeki en büyük dolandırıcılık vakasını konu alan Fyre Festival davası sona yaklaşıyor. Billy McFarland çok yakında hapisane ile tanışabilir.

Geçen yaz iddianamesi tamamlanan ve mahkeme başlamadan hemen önce tutuklanarak ceza evine konan Fyre Media kurucusu Billy McFarland, iki ayrı yatırımcıyı sahte evrakla dolandırmak suçuyla toplam 40 yıl ceza ile karşı karşıya. Şirketinin bilançosu ve diğer mali kayıtları ile oynayarak yılda sadece 60 bin dolar kazanan Fyre Media’yı milyonlarca dolar karda gösteren, bu yolla iki yatırımcıdan 1,2 milyon dolar destek almayı başaran McFarland ile ilgili karar Manhattan’da önümüzdeki günlerde verilecek. Eğer her iki davadan da suçlu bulunursa toplam 40 yılını federal hapisanede geçirecek olan Billy McFarland’ın mahkemedeki akıbeti, sırada bekleyen diğer yatırımcıları ve bilet alıp zarar eden binlerce insana da emsal oluşturacak.

Bahamalar’da süper lüks bir festival vadeden, Major Lazer, Blink-182, Disclosure ve Migos gibi isimlerin sahne alacağı duyurulan Fyre Festival, tanıtım süresi boyunca villalar, lüks yatlar ve ünlü mankenlerle reklamlar yapmış fakat gösteri tarihine birkaç gün kala elde sadece sahile yayılmış bir grup afet çadırı ile kokuşmuş sandviç olduğu ortaya çıkmıştı.

Büyük çaplı bir sosyal medya ve tanıtım dolandırıcılığı olarak da anılan Fyre Festival vakasında, Billy McFarland’ın bilet satışlarından ve yatırımcılardan 190 milyon dolar gelir elde ettiği iddia ediliyor.

No comments

Leave a reply