Tarihte bugün: İlk Youtube videosu 13 yaşında

2 Posted by - 24 April 2018 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Ulusal tarihimiz açısından en önemli günlerden biri olan 23 Nisan’ın teknoloji ve eğlence dünyası açısından farklı bir anlamı daha var. Mutlu Yıllar Youtube!

İnternetin altın dönemini yaşamaya başladığı 21. yüzyılın ilk yıllarında hemen her konudaki ilkler de bir bir kullanıcı karşısına çıkmaya başladı. İlk alışveriş siteleri, sınırsız mp3 paylaşımı, filmler, fotoğraf arşivleri… O günlerde farklı bir ihtiyacı fark eden üç eski Pay Pal çalışanı Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim Youtube adıyla bir domain name alarak 14 Şubat 2005’te işe koyuldular. Bugün farklı birçok kategoride milyonlarca video içeren ve 75 milyar dolar piyasa değerine ulaşan Youtube’a ilk içeriği yükleyerek -komik video- siftahını yapan isim ise kurucular arasında yer alan Jawed Karim’di.

23 Nisan 2005’de “me at the zoo” adlı 18 saniyelik bir fil videosu yükleyen Karim sayesinde bugün dev bir sektör var ve hergün milyarlarca insan 13 yıl önce başlayan bu başarı hikayesinin bir parçası olmaya devam ediyor. İşte ilk kıvılcımı çakan o ilk video:

No comments

Leave a reply