Tarkan Açıkhava’yı yıktı (!)

0 Posted by - 03 September 2012 - O OLDU BU OLDU

Hafif Müzik konuk yazarlarından Erdem Belener, Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleşen konser serisi dahilinde dinlediği/izlediği Tarkan’ın performans notlarını yazdı…

**
Türkçe popüler müzik, bu yaşıma kadar dinlediğim onlarca tarz müziğin yanında gerek ailevi ve gerekse de dış sebepler yüzünden arşivimde hep bir yer bulabilmiştir. Tarkan, her zaman aile arşivimizin baş köşesine konulmuştur. Yaptığı her albüm, yayımlandığı günün hemen ertesinde tarafımdan veya aile bireylerim tarafından satın alınmış ve zevkle dinlenmiştir. Bazen bir kumsal büfesinde, bazen de 91 model bir Mazda’nın içinde günümüzü şenlendirmiştir albümleri. Böyle bir Tarkan geçmişine sahip olunca da ister istemez canlı canlı bir Tarkan dinleme isteği aklımın bir köşesindeydi yıllardır. Kısmet bu yazaymış, kısmet Harbiye’yeymiş.

Yanıma Radikal’den arkadaşım Elif Ekinci’yi ve okurlarımızın Rock Werchter maceramdan yakından tanıdığı Pearl Jam fanı arkadaşım Nurla’yı alıp düştük Harbiye’nin yoluna. İlk şoku bizi sürekli oturtmaya çalışan seyirciler yaşattı. Yıllardır hayallerini kurduğum Tarkan’ı merdivende oturarak mı izleyecektim? Bir yandan oturmanın hüznü ve bir yandan da ilk şarkının (Aşk Gitti Bizden) albüm kaydından hiç de farklı olmaması Elif’le birbirimize manasız bakışlar atmamıza sebep oldu. Evet ilk parça gerçekten de playback’ti. Playback’i geçtik, ses sistemine bakalım dedik ama maalesef o da ne açıkhavaya ne de Tarkan’a yakışmıyordu. İlk 15-20 dakikayı üst üste playback’lerle, kötü remix’lerle ve birbirimize bakıp şaşkınlıkla gülerek geçirdik. O kadar parayı, beyazlar içinde bir Tarkan ve 90’lardan kalma kötü bir görsel şov için mi vermiştik? Hayır, bir şeyler yapmalıydık. Elif hemen orta sıralarda dans eden bir kalabalık gördü. Hedefimiz belliydi. Oraya gitmeliydik ve ne olursa olsun eğlenmeliydik.

Nitekim hedefimizi gerçekleştirdik. En azından artık dans edebiliyorduk ve fakat sahnede sorunlar devam ediyordu. Sonradan Volkan Öktem’e emanet edildiğini öğrendiğimiz davuldan hiçbir ses gelmiyordu. Basta Alp Ersönmez’i görmemize rağmen onu duyamıyorduk. Tarkan kimi zaman canlı söylüyor kimi zaman söylemiyordu. İlk yarıyı, ‘keşke bu parayı Cem Yılmaz’a verseydik’ diyerek bitirdik. Hatta konserde ara verilmesine bile şaşırmadık diğer her şeye şaşırmaktan.
İkinci yarı Tarkan’ın tabii ki playback yaptığı bir Orhan Gencebay cover’ıyla başladı. Seyirci yıkılıyor! Biz de yıkılıyoruz! Sahnedeki bağlamacı, şarkının playback olduğunu bağıra çağıra anlatıyor zamansız el hareketleriyle. Neler olduğunu anlamadan üzerine bir de Orhan Gencebay’la yaptıkları ‘Uyan’ şarkısı dönmeye başlıyor. Şoku atlatamadan bir de ‘Benim Sadık Yarim Karatopraktır’ patlatıyor suratımıza Tarkan. Artık tamamız. Konserde ne olsa şaşırmayacağız. En kötüye ulaşmanın ve dibe vurmanın şaşkınlığıyla saldık kendimizi.

Biz tam salmışken Tarkan ve orkestrası sıkılmış olacaklar ki çalmaya başlıyorlar. Dudu, Kuzu Kuzu, Şımarık ve Vay Anam Vay’la bir konserde olduğumuzu hatırlıyoruz. Gitarın sesi açılıyor, bas kendini gösteriyor, bir tuşla harekete geçen altyapılar yerini biraz biraz akustikleşmeye bırakıyordu ki Tarkan son darbeyi indirdi. ‘Fade out’ biten bir parçasını konserde de albümdeki gibi ‘fade out’ bitirip playback’te üst sıralara oynadığını göstererek gerçekten açıkhavayı yıktı!
Biz artık konserin bitmesini beklerken Tarkan, Orhan Gencebay cover’ını biste yeniden söylemeye başlıyor. Çünkü müthiş dinleyicileri o cover’ı o kadar çok sevmişti ki sağolsunlar ‘Bi’ Daha!’ sesleriyle Harbiye’yi inlettiler. Tarkan da durur mu? Yapıştırdı bir playback daha!

Seyirci nasıl olduysa çok mutlu ayrıldı konserden. Biz kendi kendimize şikayet etmekten yorulduk. Tarkan, belli ki bu konserden memnun ayrılan seyircileri tatmin edecek kadar uğraşıyor konserleri için. Biz DVD’lerden izleyebildiğimiz Michael Jackson’ları, Justin Timberlake’leri düşünüp üzülüyoruz. Belli ki o hiç üzülmüyor. Peki bu kadar albüm satabilen, Türkiye’nin ve hatta isterse dünyanın en iyi prodüktörleriyle çalışabilen Tarkan bunu nasıl yeterli buluyor? Megastar sıfatına bir açıkhava gazinosu performansı yakışıyor mu?

Yazı Kuruçeşme’de Macy Gray’le açtık, Werchter’e gittik ve devamında da açıkhavada inanılmaz bir Erykah Badu konseri yaşadık. Bu güzel müzik mevsimini böyle bir konserle kapamak istemezdim. En iyisi kendime bir ‘This is It’ DVD’si alayım da popun kralı nasıl olunur bir daha izleyeyim.

Erdem Belener

8 Comments

 • aylin 03 September 2012 - 18:09 Reply

  Bu yazilanlara cok Guldum.Playback mi kaldi-Allah askina-Beyonce-Madonna Konserine Hic Gitmedinizmi?Son duzeyde olan Muzik Kurulusundan haberiniz yokmu?Ben de kime soruyorum.Elif hanim Sahne isiklarini MediaPlayer-e Benzetmis bir cahil.Her konserine gitdim.Amma sizin yazdiklarinizi hic gormedim.Qaliba Radikal Tarkan Karsi Calisiyor.Baska Habercilerin Yazilarini da Okudum-beyenmeyen sizsiniz galiba-Zorlami Yazdirmislar?

 • aylin 03 September 2012 - 18:17 Reply

  Bir de soylemeden gitmem.Altdaki Tarkanla Bagli Diger Haberlerinizi De Okudum.Hepsinde Tarkana Karsi Yazilan Bir Seyler Var.Anladim-Bu Sayfa Resmen AntiTarkan Calisiyor.Yazdiklarinizi Ancak Kendiniz Gibi Cahillere Yedirirsiniz.Karsida Ne Var?Albumumu Bekliyorsunuz?-Karalamak Icin

 • Fatima 03 September 2012 - 22:59 Reply

  Obaa! Aylin hanım çok fena yapıştırmış cevabı(!)

 • alper 04 September 2012 - 10:43 Reply

  ve anlaşılan google translate kullanmış.. bu nasıl türkçe arkadaş ?

 • soner 04 September 2012 - 12:22 Reply

  tarkan bey’in pr’cıları çok kızmış 🙂

 • ebru 04 September 2012 - 14:45 Reply

  playback soylemesi gercekten tatsizdi, playback sarkilarda da her zamanki danslariyla kendini izlettirdi Tarkan. Belli ki bazilari zaten sadece bunun icin gelmisti. O yuzden herkes memnun ayrildi.

 • yhy 04 September 2012 - 14:48 Reply

  alper haklı =)

 • gokhan 11 December 2014 - 19:15 Reply

  Valla bu yazıyı biraz önce gördüm oda benim gibi Tarkan’ın playback yaptığını anlayan varmı acaba diye aratırken. Harbiye de resmen Tarkan playback in dibine vurdu. Abartısız 10 şarkıdan 7 veya 8 ini playback okudu. O kadar para alıyorsan o biletlere çıkıcan canlı okuyacaksın. Ama arada bir canlı da sesi duyulduğunda iyiki de okumamış dedim. Belli ki Tarkan’ın sesiyle stüdyoda kallavi oynuyorlar. Bundan böyle Tarkan tabi ki dinleyeceğim ama zahmetsiz ve parasız olmak kaydıyla mp3 dozunda. Konserleri de zaten kendisi olmasa mp3 dozunda değil mi? Ne gerek var o kadar masrafa..

 • Leave a reply