Tebrikler Bülent Forta…

0 Posted by - 10 October 2010 - O OLDU BU OLDU

sansür

İnternet sansürü bugün tehdit ve istenen hedefe ulaşmak için meşru bir araç olduysa bunda sizin de payınız büyüktür…

Bülent Forta Müzik Yapımcıları Derneği MÜYAP’ın başkanı. Ama onu yeni nesil MySpace’i kapattıran sansürcü adam olarak tanıyor. Gözdağı vermek için site kapattırma dönemini o başlattı. Sansürü sıradanlaştırdı, istenilen hedefe ulaşmak için kullanılan bir araç haline getirdi. “Atatürk’e hakaret ediliyor” diye kapanmıştı Youtube. Ama internette sansür meselesini Bülent Forta’nın Müyap’ı Myspace’i ve Last FM’i kapattırarak meşrulaştırdı.
O zaman kendisiyle görüştüğümde
“Evet kapattırdık ama hayırlı bir iş için” demişti, “Telif sorununa dikkat çekebildiysek küfür yemeye razıyız.”

Bu şartlarda demokrasi ancak park ismi olur

Mesele sizin küfür yemeniz değil ki Bülent Forta. Ne dedik o zaman? Hangi amaç için olursa olsun sansür yanlış. Bunun sınırı yok, kontrolü yok.
Sayın Bülent Forta, Türkiye’de internette sansürü ve erişim engellemeyi alışkanlık haline getiren kişi olarak tarihe geçtiniz. Sonuçlarından da memnunsunuzdur herhalde. Tebrikler…
Geçenlerde Vimeo da kapandı, şimdi Facebook “görüşülüyor” yarın Twitter, haftaya başka sosyal ağlar tehlikede olabilir. Facebook’a erişim olacak mı olmayacak mı meselesini tartışacağımızı kim düşünürdü birkaç yıl önce?
Elbette sansürde kimlerin katkısı olduğunu bilmiyor değilim. İnternette sansür konusunda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a yükleniyor herkes. Elbette yüklenecekler. Çünkü Yıldırım sansürü savunuyor. O da Bülent Forta gibi kendince “hayırlı bir iş” için yapıyor bunu. Vergi almak, yola getirmek, hizaya sokmak, gözdağı vermek. Sansürün lisanı aynı. Üstelik milyonlarca kendi vatandaşını mağdur oluyor sansür yüzünden. Erişilmesin diye çalışılan Facebook’un 26 milyon kullanıcısı var Türkiye’de. Ve CHP… Tekrar etmekte fayda var. 4/5/2007 tarihli 5651 sayılı İnternet kanununu CHP ile AK Parti birlikte hazırladılar. Hiçbir konuda anlaşamadıkları halde bu konuda anlaştılar ve Meclis’ten geçirdiler. Her iki parti de internet sansüründe eşit sorumludur. CHP sansüre karşı tavrını belli etmeli. CHP’nin genç yüzleri ve gelecekteki yöneticileri olmaya soyunanlar gazetelerde imaj çalışması yapmak yerine bu konularda halkı aydınlatmalı. Yoksa tarih onları affetmeyecek.
İletişim ve haber alma özgürlüğü garanti altında olmadan demokrasi ancak park adı olur bu memlekette.

7 Comments

 • Tweets that mention Tebrikler Bülent Forta… | hafifmuzik — Topsy.com 10 October 2010 - 11:48 Reply

  […] This post was mentioned on Twitter by okan aydın, mehmet tez. mehmet tez said: Tebrikler Bülent Forta… – http://hafifmuzik.org/?p=10107 […]

 • kerem 10 October 2010 - 12:36 Reply

  peki telif haklari ne olacak gercekten?

  “İletişim ve haber alma özgürlüğü” kulaga hos geliyor ama youtube’daki yuzbinlerce telifsiz icerigi hazirlayan insanin emeginin karsiligi ne olacak?

  bence sansuru boyle tek tarafli elestirmek cok ama cok kolay… sansuru elestirdigi kadar kapanan sitelerin telifli icerik icin almadigi onlemleri de tartismak gerekiyor. yoksa bu yazdiklariniz cok havada kaliyor.

  • Mehmet Tez 10 October 2010 - 12:40 Reply

   Bunu çağdaş memleketler site kapattırmadan hallediyor. Modeli de var. Sektör bu sorunu çözmek üzere dünyada. Ama kafa örümcek kafa olursa böyle olur. Merak ediyorsanız hafif müzik içinde bu konudaki yazıları araştırın. Nasıl olması gerektiğini bin kere yazdık. Okumadan yorum yapmayın. Sansürün aması maması olmaz.

 • Barış Selimoğlu 11 October 2010 - 02:18 Reply

  Ben bildim bileli Türk müzik piyasası tembelliği sevmiştir. 60’larda beste yapmak yerine yabancı parçalara türkçe söz yazıp adına aranjman demişler ve ortaya türkçe pop müziğini çıkartmışlardı. Merak ettiğim, o dönemlerde üzerine söz oturtulan parçalardan kaçının telif hakkı ödenmiştir acaba?

  Türkiye’de ilk beleş mp3 dağıtımının, 1996 yılında bilgisayar dergilerinin verdiği CD’lerle yapıldığını hatırlıyorum. Mp3, o zamanlardan önü alınması gereken sektörel bir sorun olacağını belli ediyordu. Müzik piyasası ise, kıçını yayıp yatmaktan başka birşey yapmıyordu. Öngörülü olamayacaksan, gelen tehlikeyi sezemeyip önlemini alamayacaksan, olay kıçında patladığı zaman da ağlamayacaksın. Kimse insanları bu şekillerle engelleyemez. Fransa, bir süre önce adına HADOPI denilen telif hakları yasasını kabul etti. Tarihte her daim Fransa’ya hayranlık beslenen memleketimde, bu yasayı bu ülkeye uyarlamak yerine, tercüme ettirip uygulamaya koymaya yelteniyor. Şu linkten okuyun.

  http://www.bilisimhukuk.com/2009/09/fransa-telifli-icerik-indirene-ceza-getiren-hadopi2-yasasini-kabul-etti-turkiye-bu-akimdan-etkilenir-mi/

 • Arda 11 October 2010 - 04:02 Reply
 • kerem 11 October 2010 - 04:07 Reply

  “Sektor bu sorunu cozmek uzere dunyada”?!?! Muzik sektorunun amaci internete yuklenen telifli icerikleri mi takip etmek yani? Okumadan yorum yapan sizsiniz, ben net bir sekilde “sitelerin telifli icerik icin almadigi onlemleri de tartismak gerekiyor” yazmistim. Bir yorum yazmadan once butun sitenizi okumak zorunda degilim.

  • Mehmet Tez 11 October 2010 - 10:59 Reply

   Araştırma yapsanız haybeden konuşmazdınız. Siz şu anda bu konudaki tartışmanın beş yıl öncesindesiniz. Siteyi okumak şart değil amabu konuda fikir beyan edip tavır almadan bilmek ve araştırmak.

  Leave a reply