TEKNOLOJİ // El konsollarında gözlüksüz üç boyut devrimi!

0 Posted by - 24 March 2011 - O OLDU BU OLDU

nintendo-3ds-01
FHM ve Arena’daki yazılarıyla tanıdığımız Berk İybar bundan sonra Hafif Müzik’te de yazı ve yorumlarıyla yer alacak. İşte İybar’ın ilk yazısı efem…

Günümüzün teknoloji trendi üç boyut. Özellikle seyirci kaybına uğrayan sinema sektörünün hayat kurtaran yeniliklerinden biri 3D oldu. Benzer sıkıntıyı yaşayan ev sinema sistemleri ve Blu-Ray satışlarında da 3D devreye girdi. LCD ve LED gibi görüntü teknolojileri de bu yeniliğe ayak uydururken oyun dünyasının bundan geri kalması beklenemezdi. Evet, 3D bir süredir bilgisayar oyunlarında kendini gösteriyor. PC’lerde uygun ekran kartı, yazılım veya Sony’nin PS3’ünün üç boyutu desteklemesinin dışında Nintendo adına yakışır bir özgün bir çizgide konuya giriyor ve gözlük zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Gözlük olmadan 3D olur mu?

Nintendo yeni el konsolu 3DS ile bizi, daha doğrusu gözümüzü “kandırmayı” başarıyor. İki farklı görüntü özel bir ekranda gösterilerek göz yanılsamasına neden oluyor ve derinlik kavramı devreye giriyor. Biraz da makyajla mermiler, kuşlar, kelebekler ve kalpler (Nintendo olunca bu tarz sevgi sözcüklerini çok sarf ediyoruz) ekrandan fırlayacakmış gibi gözüküyor. Yalnız bunu yaşamak için küçük bir şartımız var: Ekrana doğru açıdan bakmak. 3D özelliğini algılamak için belirli bir açıdan bakmanız lazım, kafanızı fazla oynatırsanız iki görüntünün bir birine girdiğini görebilirsiniz. Konumuz bir el konsolu ve heyecan dolu anlar olunca da bu biraz sıkıntı doğuruyor.

Sokakların dili: StreetPass
Nintendo sosyal medya tarafını da çok iyi kullanan bir marka. 3DS’in için entegre edilen StreetPass özelliği ise çok işe yarayabilir. Çantanızda, cebinizde veya herhangi bir yerde duran 3DS, civardan geçen bir başka 3DS ile kapalı konumda bile olsa özel bir frekanstan iletişime geçiyor, içerik paylaşıyor. Bir nevi Facebook gibi düşünebilirsiniz. 3DS’lerin yaygınlaştıkça bu özelliğin sürprizler doğuracağını söyleyebiliriz.

Oyun dışında ne var?

Zelda, Mario, Metal Gear Solid, Resident Evil ve PES gibi birçok özel oyun 3DS için hazırlanıyor. Bunların dışında oyunlarınızı kesmeden Home tuşuna basarak ana menüye geçebilir internete girebilirsiniz. MP3 desteklememe konusunda inat eden Nintendo, 3DS’te bu yersiz savaştan vazgeçiyor ve artık şarkılarınızı aracı program olmadan dinleyebiliyorsunuz. Bir diğer önemli özellik de Şampiyonlar Ligi maçlarının özetlerini 3D olarak izleyebilecek olmamız. Messi’nin çalımları ve Mourinho’nun yüz ifadelerini 3D izlemek keyifli olacak. Yakın zamanda film fragmanlarının da 3D olarak izlenebileceği açıklandı. Bir sonraki hedef ise gözlüksüz 3D film izlemek…

Çeşitli vergiler nedeniyle 750-799 lira perakende fiyatı bulunan 3DS şu aşamada biraz erken yatırım olarak yorumlanabilir. Sağlam oyunlarının ve diğer özellikleri için zamana ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Nintendo firmasını aynı ürünü revize etmesinden tanıdığımız için kısa süre içinde daha uzun pil ömrüne sahip (şu an için 2-5 saat) yenilenmiş bir ürün çıkabilir. Yine de gözlüksüz 3D heyecan verici bir gelişme.

Berk İybar
[email protected]

No comments

Leave a reply