Teknoloji nereye gidiyor?

0 Posted by - 21 March 2011 - O OLDU BU OLDU

15g5a8w

*Müzik dinleme alışkanlıklarımız son 10 yılda çok değişti. Artık 90’ların kliplerindeki gibi odasına kapanıp müziğin sesini açarak sevdiği grubu dinleyen pek yok. Herkes “kulaklıkspor”…

O yüzden yüksek performanslı kulaklıklar her zamankinden daha önemli. Bazen odanızda ancak onbinlerce dolar harcayarak elde edebileceğiniz sesi 100 liralık bir kulaklıkla elde edebiliyorsunuz.
*3D yani üç boyutlu televizyon teknolojisiyle ilgili gelişmeleri önümüzdeki yıl daha da fazla göreceğiz. Klasik bir örnek vereyim. Mesela televizyondan size doğru fırlayan sevimli bir dinozor düşünün. O dinozorun size ne kadar yaklaşabileceğini dahi kontrol etmeniz mümkün.
*3D asıl oyun meraklıları için inanılmaz imkanlar sunuyor. Mesela iki kişilik oyunlarda ekranın ortadan ikiye bölünmesi dönemi bitmiş. İki farklı gözlük takan oyuncular, aynı televizyona bakarak ama her biri sadece kendi aksiyonunu tam ekran görerek oynayabiliyor. Bu şahane bir şey bence…
*Evlerde yeni uygulama her oda ve oturma alanı için farklı güç ve özelliklerde hoparlörler ve sistemler. Bunlar kablosuz sistemle tek bir yerden kontrol edilebiliyor. Telefonunuza ya da tablet bilgisayarınıza indirdiğiniz bir uygulamayla, cihazınızı evdeki her şeyi kontrol eden bir uzaktan kumanda olarak kullanabiliyorsunuz.
* Ev eğlencesinde son nokta ise internet üzerinden yayın yapan eğlence kanalları. Film, müzik, konser, dizi ne isterseniz internetten çok makul fiyatlara kiralayabileceksiniz. Yeni nesil televizyonlar tek başlarına bunu yapabileceğiniz donanımla sunuluyor. Ne dekoder ne başka bir şey. Ayrıca mesela bir televizyon aldığınızda o markanın size sunduğu özel kanallardan da faydalanıyor olacaksınız.
(Philips Barcelona Media Event’e katılan yazarınızın sıradan ama meraklı bir kullanıcı olarak gözlemleridir.)

No comments

Leave a reply