Ten Years After’ın efsane gitaristi Alvin Lee hayatını kaybetti

0 Posted by - 07 March 2013 - O OLDU BU OLDU

Alvin-Lee 2

Woodstock sahnesinin ve dönemin önemli ekiplerinden Ten Years After’ın kurucularından efsane gitarist Alvin Lee yaşamını sürdürmekte olduğu İngiltere’de hayatını kaybetti.

Her ne kadar onlar kadar ün yapmış olamasa da kendi devresinin Page, Clapton gibi gitaristleri ile boy ölçüşebilecek yeteniğiyle Alvin Lee her zaman farklı bir yerde durmaktaydı. İngilizlere özgü blues-rock harmanının en güzel örneklerinin yaratıcısı olan Lee, ilk grubu Jaybirds’ü Nottingham’da hayata geçirdi. Grubun hem solistliğini hem de gitaristliğini üstleniyordu. Hamburg’da Beatles’la birlikte defalarca aynı sahnede çaldılar. Jaybirds albüm çıkaracak kalibrede bir grup olduğunda Ten Years After’a dönüştü(rüldü). İşi biraz ilerlettikten sonra da tüm ipleri eline aldı; artık bütün besteler ondan çıkıyordu.

Bo Didley, George Harrison, Mick Fleetwood gibi isimlerle de çalışan Alvin Lee’nin üzerinde türlü sticker bulunan hippi işi kırmızı renkli Gibson’ı ile yaptıkları onu belki meşhur etmedi ama Ten Years After’ın 40 yıllık tarihinde blues-rock adına verilmiş 11 şahane albüm hazırlamasına vesile oldu. Alvin Lee, bir yandan tek tabanca da takılıyor ve üretiyordu. Tam 14 solo albümü var. Macerayı seviyordu çünkü. Daha geçtiğimiz yıl “Still on the Road to Freedom” isimli bir albüm yayınlayıp efsane bestesi “Love Like A Man”in tabir-i caizse devam filmini bile çekmişti. Blues ruhunu hiç öldürmeden rock’la harmanlama yeteneğiydi muhtemelen Alvin Lee’nin bu denli iyi bir gitarist olmasının arkasındaki neden.

Hep diyoruz, mevzu bahis Alvin Lee gibi ustalar olunca sözü çok uzatmamak lazım. Bir liste hazırladık kendimizce sevdiğimiz Ten Years After ve Alvin Lee parçalarından. Lafı ona bırakalım…

No comments

Leave a reply