These New Puritans albümünden alınacak ders…

0 Posted by - 06 December 2010 - O OLDU BU OLDU
thesenewpuritans

Ekip yarın akşam Salon'da olacak.

İngilizlerin en yenilikçi ve en alternatif müzik dergisi NME 2010’un en iyi albümlerini sıraladığı bir liste yapmış. Bir numarada These New Puritans grubunun “Hidden” albümü var. Bu albüm dinlediğim en uçuk albümlerden biri. Dans deseniz değil, rock deseniz değil. Ticari deseniz değil. Bu bir sanat albümü eğlenceden ziyade.
İyi ya da kötü gibi bir değerlendirme yapmak niyetinde değilim, sadece alternatif bir albüm için bile çok uçuk olduğunu söylemeliyim. Eğer böyle bir albüm diğerlerini geride bırakıp ilk sıraya yükseldiyse NME listesinde, bu bir şeyin göstergesidir.
Piyasa, gerek alternatif gerek pop, çok ama çok sayıda aynı türden müziğe doydu. Bu albümdeki gibi ilginç ritimler (bize hiç de yabancı değil aslında dinlemeniz lazım) üzerine sofistike melodiler ve felsefesi sağlam bir müzik inşa ettiğinizde dikkat çekiyor. Değişik ve yeni bir şey de her zaman heyecanla karşılanıyor. Bundan alınacak çok ders var. Hem müzisyenler açısından hem önümüzdeki 10 yılın popüler müziğine yansıyacak estetik anlayış açısından. These New Puritans grubu yarın gece (7 Aralık Salı) Salon İKSV’de çalacak. Neler olacak, seyirci ne tepki verecek merak ediyorum.

1 Comment

  • Tweets that mention These New Puritans albümünden alınacak ders… | hafifmuzik — Topsy.com 06 December 2010 - 15:56 Reply

    […] This post was mentioned on Twitter by kolellektivist, mehmet tez. mehmet tez said: These New Puritans albümünden alınacak ders… – http://hafifmuzik.org/?p=11149 […]

  • Leave a reply