Thom Yorke bu defa da Antarktika için besteledi: “Hands Off the Antarctic”

0 Posted by - 17 October 2018 - ÇEVRE, O OLDU BU OLDU

Son aylarda adı Radiohead ile değil de daha çok müziklerini bestelediği Suspiria filmi ile anılan İngiliz müzisyen, geçmişte de destek verdiği çevreci faaliyetleri bir defa daha gündeme taşıdı.

Greenpeace tarafından yürütülen ve Antartika’nın korunmasına yönelik farkındalık yaratmayı amaçlayan Protect The Antarctic projesi için stüdyoya giren Yorke, “Hands Off the Antarctic” adlı bestesini yayına verdi. Bu yılın hemen başında Greenpeace’in proje için başlattığı üç aylık bir keşif gezisinde kaydedilen oldukça çarpıcı görüntüleri kullanan video dün akşamdan bu yana yayında.

Konuyla ilgili bir de açıklama yayımlayan ve Antartika’nın başına geleceklerin dünyadaki bütün insanları doğrudan etkileyeceğini söyleyen Yorke’a göre gezegendeki canlı yaşamın sürebilmesi için bazı bölgelere özellikle insan eli değmemesi ve olduğu gibi vahşi kalması şart.

Türkiye’nin de 2019’da bir bilim üssü açmayı planladığı Antartika, el değmemiş coğrafyasında barındırdığı petrol, gaz ve madenler nedeniyle birçok ülkenin hedefinde bulunuyor. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi içeren kampanya adresine buradan ulaşılabilir.

No comments

Leave a reply